Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gazy cieplarne w "diecie" glonów
10.11.2009
Australijska firma MBD Energy zamierza wykorzystywać gazy pochodzące ze spalania węgla w elektrociepłowniach do karmienia alg. Następnie planuje się stosować te glony do produkcji wysoko białkowego dodatku do pasz zwierząt lub przetwarzać je do biopaliw.
MBD zaproponował nową technologię budowy olbrzymiej „fabryki glonów”, gdzie pożywieniem dla nich będą służyć gazy cieplarne, w tym dwutlenek węgla. Pozwoli to na produkcję dużej biomasy alg, która może być wykorzystywana do produkcji pasz zwierzęcych lub do przemiany na biopaliwa.

Metoda polega na hodowli glonów w dużych syntetatozorach z soloną wodą. Wykorzystuje się tutaj właściwość alg do konsumowania tlenu, wodoru, jak i innych gazów, np. cieplarnych. Podczas gdy tworzy się zbyt duża biomasa, to zostaje ona wypchnięta przez rury o długości 50 metrów i szerokości 3,2 metra do specjalnych zbiorników. Pod wpływem promieni słonecznych algi kontynuują swój wzrost. W ciągu 24 godzin 50 % biomasy glonów zostaje wymyte i przetwarzone.

Według danych MBD Energy, 35% biomasy alg będzie wykorzystywano do produkcji biopaliw oraz wyrobów plastikowych. Reszta może być przekształcona na suplementy do pasz zawierających do 20% białka.

Firma już podpisała umowę z trzema elektrociepłowniami węgłowanymi w sprawie wybudowy testowych fabryk do wdrążenia swojej technologii.
KOMENTARZE
Newsletter