Aktualnie uprawianą we Francji rośliną GMO jest kukurydza MON810 (Monsanto) zaakceptowana przez organy UE w 1998 roku. Roślinę zmodyfikowano genem chroniącym przed szkodnikiem Ostrinia nubilalis.
Francuskie lobby anty-GMO stopniowo zyskuje na znaczeniu. Aktywista Jose Bove wraz z 15 popierającymi go osobami grozi rozpoczęciem strajku głodowego mającego na celu wydanie długoterminowego zakazu upraw GMO.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez biotechnologiczne stowarzyszenie przemysłowe EuropaBio, uprawy GMO w Europie wzrosły o 77 % w roku 2007. Ponad 110 000 hektarów upraw zostało zebranych w siedmiu krajach członkowskich UE, w porównaniu z 62 000 ha w 2006.
Francuskie uprawy GMO doświadczyły największego wzrostu w Europie: od 5000 ha w 1996 do ponad 21 000 ha w zeszłym roku. Równie dobrze prosperują ośrodki zajmujące się badaniami genetycznymi (np. instytut CIRAD), często uważane za jedne z najbardziej zaawansowanych w badaniach centrów naukowych w Europie.
Jednym z największych zastrzeżeń wysuwanych wobec upraw GMO jest to dotyczące potencjalnych możliwości krzyżowania się roślin GMO przez zapylanie z niemodyfikowanymi roślinami rosnącymi w ich sąsiedztwie. Kolejny problem stanowią długoterminowe efekty zdrowotne związane ze spożyciem roślin GMO.
Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE