"To niezwykle ważny nowy produkt dla wielu zakażonych wiruuem HIV pacjentów, których choroba nie daje się kontrolować dostępnymi dotychczas medykamentami" powiedziała Janet Woodcock z FDA.
Raltegravir, używany w kombinacji z innymi lekami może zredukować ilość wirusa we krwi i zwiększyć ilośc limfocytów CD4+, umożliwiając organizmowi walkę z infekcjami oportunistycznymi.
Dopuszczenie przez FDA raltegraviru opiera się na podwójnie ślepej, kontrolowanej placebo próbie klinicznej prowadzonej na 699 zakażonych wirusem HIV-1 pacjentach posiadających w historii choroby intensywne użycie leków przeciwretrowirusowych. Większa część pacjentów otrzymujących raltegravir w połączeniu z innymi lekami anty-HIV wykazała obniżenie ilości wirusa HIV we krwi, w porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo. Najczęstsze objawy uboczne to biegunka, nudności i bóle głowy. badania krwi wykaząły także nadmierną ilość enzymów z tkanki mięśniowej u pacjentów otrzymujących raltegravir. na szczególną ostrożność zasługują pacjenci otrzymujący raltegravir a mający zaburzenia mięśni, zwłaszcza na skutek przyjmowania innych leków.
pacjenci otrzymujący nowy lek, mogą doświadczać kolejnych infekcji, w tym oportunistycznych oraz innych schorzeń występujących u chorych zakażonych HIV-1. Długofalowe efekty stosowania raltegraviru nie są znane, a jego efektywności i bezpieczeństwa u dzieci poniżej 16 r. ż. nie badano. Podobnie jak nie wykluczono efektów ubocznych stosowania leku u kobiet w ciąży.
Raltegravir jest dystrybuowany przez New Jersey-based Merck & Co., Inc.
Źródło: FDA
KOMENTARZE