Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europa musi zagwarantować równe prawo dostępu do nowoczesnych technologii wszystkim rolnikom
13.02.2009
Wzrasta liczba europejskich rolników oczekujących na możliwość wykorzystania roślin transgenicznych w swoich gospodarstwach, jak podała EuropaBio (stowarzyszenie przemysłu biotechnologicznego) podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w wielu krajach, podkreślają wzrastające zapotrzebowanie na biotechnologię rolniczą, co również jednoznacznie wynika z opublikowanych w dniu wczorajszym raportu ISAAA.

„Europejscy rolnicy są coraz bardziej zainteresowani wykorzystaniem nowych technologii takich jak rolnicza biotechnologia, aby sprostać rosnącym wymogom produkcji żywności przy rosnącej populacji ludności, z jednoczesną minimalizacją wpływu na środowisko naturalne” – powiedział podczas konferencji prasowej James Ede z Krajowego Związku Rolników z Wielkiej Brytanii.



W nadchodzącym tygodniu, europejscy ministrowie będą mieli możliwość głosowania oraz zakończenia trwającego od 11 lat moratorium na dopuszczenie nowych odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych do uprawy. „Polityczni liderzy z Europy powinni odpowiedzieć na zapotrzebowania i głosy rolników oraz dać im wolne prawo wyboru takich samych narzędzi produkcji rolnej, jakie są dostępne na całym świecie” dodał James Ede.

Nathalie Moll z EuropaBio podkreśliła „powierzchnia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Unii Europejskiej wzrasta z roku na rok. Krajowe wyniki badań pokazują, że nawet w krajach gdzie uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych jest zakazana, niepoparta jednocześnie na żadnych dowodach naukowych oraz mimo 11 letniego moratorium na rejestrację nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych, rolnicy chcą mieć prawo dostępu do tych technologii”.

W dniu dzisiejszym francuski dziennik the Figaro opublikował informację o wydanym miesiąc temu raporcie Francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności AFSSA, z której wynika, że polityczny zakaz wprowadzony we Francji dla uprawy roślin genetyczne zmodyfikowanych, przegłosowany w Brukseli 16 lutego, nie znalazł potwierdzenia naukowego (co wynika z opinii EFSA z października 2008 roku). Przypomina to zatajenie przez rząd włoski publikacji raportu dotyczącego korzyści płynących z biotechnologii dla zwiększenia bezpieczeństwa żywności,  upublicznionego w listopadzie 2007 roku. „Jak możemy oczekiwać zwiększenia zaufania konsumentów, jeśli rządy podejmują decyzje polityczne niepoparte żadnymi argumentami merytorycznymi w tym danymi naukowymi, a co gorsze często je ukrywają?” stwierdziła w konkluzji Nathalie Moll.  

W corocznym raporcie Międzynarodowy Instytut Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) wykazano, że 13,3 miliona rolników, w 25 krajach świata uprawiało w roku 2008 ponad 125 milionów hektarów roślin genetycznie zmodyfikowanych, w tym również w Egipcie i Burkina Faso.

Źródło:
EuropaBio

Więcej informacji:

Aleksandra Franczak

Niezależna Agencja Prasowa Sp. z o. o.
ul. Goszczyńskiego 28 a
02 - 610 Warszawa
tel. 0-22 646 88 18
fax. 0-22 646 97 55
KOMENTARZE
Newsletter