Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europa musi pomóc w obliczu kryzysu żywnościowego
23.04.2008
Naukowcy z krajów rozwijających się apelują do Europy o wsparcie w dziedzinie nauk biologicznych, które mogłyby pomóc rozwiązać problem światowego kryzysu żywnościowego.


Apel wystosowano podczas sympozjum zorganizowanego w Aleksandrii w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu EAGLES (European action on global life sciences). Projekt EAGLES finansowany jest w ramach obszaru tematycznego szóstego programu ramowego (6PR) "Jakość i bezpieczeństwo żywności". Jego celem jest sprzyjanie wspólnemu rozwiązywaniu przez naukowców w dziedzinie nauk biologicznych z Europy i krajów rozwijających się problemu głodu i chorób oraz spowodowanie, by europejska wiedza i zasoby w zakresie nauk biologicznych wykorzystywane były dla dobra całej ludzkości.

W oświadczeniu wydanym po konferencji naukowcy wyrażają swój niepokój, że Europa nie wykorzystuje skutecznie swych nauk biologicznych w walce z brakiem żywności. Naukowcy obawiają się, że problem głodu pogłębi się z powodu zmian klimatu i wzrostu wykorzystania biopaliw.

Badacze zwracają uwagę na coraz silniejszą tendencję do zamiany tradycyjnych upraw żywnościowych na uprawy energetyczne. Apelują, aby przed wprowadzeniem w Europie nowego systemu produkcji energetycznej były przeprowadzone odpowiednie badania wykazujące, że taki system nie będzie wywoływał negatywnych skutków dla bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Naukowcy podkreślają, że europejskie nauki biologiczne pomogą w opracowaniu nowych rozwiązań kryzysu energetycznego bez niekorzystnego wpływu na zasoby żywności.

Autorzy oświadczenia ostrzegają, że bez odpowiedniego poparcia europejscy naukowcy w dziedzinie nauk biologicznych pozostaną w tyle za kolegami z pozostałych części świata, w których naukowcy wykorzystują biotechnologię i tradycyjne techniki uprawy do hodowania nowych odmian roślin, już dziś przynoszących korzyści farmerom i konsumentom.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter