Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Energia słoneczna i termalna w planach rządów UE
03.01.2011

Do końca 2010 roku rządy poszczególnych państw Unii przedstawiły krajowe plany działań na rzecz energii odnawialnej, w których musiały wskazać prognozy rozwoju poszczególnych sektorów OZE. Jak wyglądają prognozy dotyczące kolektorów słonecznych?

 

Zgodnie z wymogami Brukseli 27 państw Unii Europejskiej przygotowało tzw. Action Plan, czyli plan realizacji unijnych wytycznych w zakresie energii odnawialnej i ochrony klimatu. Krajowe plany działań są cenną wskazówką także dla europejskich firm działających na rynku energii słonecznej termalnej, ponieważ pokazują rządowe plany i prognozy w zakresie rozwoju rynku solarnego do 2020 roku.

Najbardziej optymistyczną wizję rozwoju rynku kolektorów w swoim Action Plan przedstawił rząd włoski. Według niego w 2020 roku we Włoszech produkcja energii za pomocą solarów wyniesie prawie 1600 ktoe, czyli ok. 16 razy więcej niż obecnie!

Zgodnie z wnioskami poszczególnych planów, za 10 lat drugim rynkiem solarnym w Europie powinny być Niemcy, czyli aktualny europejski lider. Rząd w Berlinie szacuje produkcję energii słonecznej cieplnej w 2020 roku na ponad 1200 ktoe, czyli prawie 3 razy więcej niż obecnie.

Według rządowych prognoz, za 10 lat trzecim największym rynkiem kolektorów ma być Francja z rocznym uzyskiem energii na poziomie ponad 900 ktoe (obecnie ponad 100 ktoe). W kolejnych krajach łączna ilość wyprodukowanej energii w 2020 roku ma wynieść odpowiednio: w Hiszpanii - ponad 600 ktoe, w Grecji - ponad 300 ktoe, a w Austrii - niecałe 300 ktoe.

Według Action Plan-u przedstawionego przez rząd polski, w 2020 roku całkowita powierzchnia kolektorów zainstalowanych w naszym kraju może wynieść prawie 20.000 tys. m2, co odpowiada uzyskowi energii na poziomie 661,7 ktoe.

Powyższy scenariusz przygotowano w oparciu o dane ESTIF (Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej Termalnej), natomiast scenariusz realny, przedstawiony w Krajowym planie działań, zakłada, że za 10 lat w naszym kraju z kolektorów o łącznej powierzchni 14.700 tys. m2 będzie się produkować energię na poziomie 506 ktoe.

Jeśli w Polsce zostanie zrealizowany scenariusz realny, nasz kraj będzie piątym co do wielkości rynkiem kolektorów w Europie.

Według Ministerstwa Gospodarki obecnie w Polsce działa 934 tys. m2 solarów, co odpowiada produkcji ok. 32 ktoe energii.

Źródło: heliosfera.pl
Oprac.: Marta Cipińska

KOMENTARZE
Newsletter