Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Energia atomowa czy energia z biomasy?
22.03.2011

 

Obawy związane z budową elektrowni jądrowej to nie nowość . Wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz by przypomnieć sobie obrazy tragedii w Czarnobylu. Z upływem czasu i rozwojem nowych technologii świat zapomniał o tragicznych wydarzeniach. Pomysł budowy elektrowni jądrowej zawitał również do Polski gdzie już niedługo ma stanąć pierwsza Polska Elektrownia Jądrowa. Ostatnie doniesienia i ciągła niepewność o losy elektrowni jądrowej Fukushima rzucają nowe światło na obecne plany budowy elektrowni atomowej.

 

Potrzeba rozwoju polskiej energetyki jest oczywiście podyktowana rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ministerstwo Gospodarki oszacowało, że do końca roku 2030 będziemy potrzebowali o 57% więcej energii niż dotychczas.  Energetyka jądrowa pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię przy uwzględnieniu racjonalnych kosztów  i wymogów ochrony środowiska. Społeczeństwo polskie również odniesie korzyść z podjętego przedsięwzięcia o czym możemy upewnić się na stronie elektrowni jądrowej. Strona została stworzona w celu informacyjno – edukacyjnym aby tłumaczyć i wyjaśniać wszystkie obawy związane z tym przedsięwzięciem a także na bieżąco dostarczać informacje o powstającej elektrowni.

Elektrownia najprawdopodobniej stanie w Żarnowcu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie PGE SA.

Energia pozyskiwana w reaktorach jądrowych jest bezpieczna dla środowiska. Jej niezaprzeczalnym atutem jest również cena,  która jest zdecydowanie niższa od obecnie panujących cen na rynkach światowych surowców energetycznych.

Z drugiej jednak strony Polacy nie do końca są przekonani o konieczności budowy elektrowni atomowej w Polsce. W niedziele w Gdańsku zorganizowano marsz antyatomowy natomiast media codziennie donoszą informacje ,że polskie społeczeństwo wcale nie boi się elektrowni atomowej. Polska została organizatorem 1 Międzynarodowego Kongresu Nuklearnego, który odbędzie się w maju bieżącego roku.

Do tej pory nie mogliśmy pochwalić się zaszczytnym miejscem wśród gigantów energetycznych takich jak Francja, Rosja, USA, Japonia czy Kanada. Wszystko wskazuje na to , że sytuacja ma się zmienić i to nie tylko ze względu na planowaną budowę elektrowni. Polska jako członek UE ma również inne cele energetyczne które są w planach do zrealizowania w najbliższym czasie. Mowa oczywiście o energii pozyskiwanej z biomasy.

„Polityka energetyczna  Unii Europejskiej  zmierza do wykorzystywania w coraz większym zakresie niekonwencjonalnych źródeł energii. Wiąże się to z jednej strony z  bezpieczeństwem energetycznym, z drugiej  przyczynia się do poprawy  stanu  środowiska. Do 2050 roku zastosowanie nowoczesnych technologii pozyskiwania energii powinno  spowodować 50% redukcję emisji  CO2 – mówi dr inż. Krzysztof Ziemiński z Politechniki Łódzkiej

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do których niewątpliwie należy biomasa wiąże się z bezpieczeństwem energetycznym. Strategia rozwoju energetyki odnawialnej zakłada wzrost udziału energii z 7,5% do 14% do 2020 roku.

Z uwagi na to istnieje pilna potrzeba rozwoju niskoemisyjnych technologii energetycznych, które przyczyniły by się do rozwiązania problemów  bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego.  Z powodu wielu zalet, biomasa może stanowić ważny  surowiec do produkcji paliw alternatywnych szczególnie paliw drugiej generacji . Koncepcja ich rozwoju opiera się na założeniu, że powinny być one wytwarzane nie tylko z biomasy ale  także ze  wszelkich odpadów  pochodzenia organicznego.”-powiedział dr inż. Krzysztof Ziemiński który jest managerem projektu „Opracowanie nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej

Coraz większą popularnością cieszą się również biogazownie rolnicze. Biogazownie mogą wykorzystywać jako źródło płynne i stałe odchody zwierzęce oraz odpady przemysłu rolno-spożywczego. Prowadzone są również uprawy roślin takich jak wierzba energetyczna z przeznaczeniem na substrat dla biogazowni.

Biogaz to nie tylko nowe źródło energii elektrycznej i cieplnej.

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego apeluje o wdrażanie i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych które pozwalają na wykorzystanie biogazu jako biopaliwa oraz pozwolą zwiększyć rentowność wytwórni biogazu. Dzięki innowacyjnym technologiom biogaz może zostać wprowadzony do sieci gazu ziemnego co pozwoli na zmniejszenie zależności Europy od importu gazu ziemnego z innych państw.

Zdecydowanie większe korzyści nie tylko pod względem ekonomicznym wydają się płynąć z możliwości jakie daje nam wykorzystanie biomasy. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze możliwość pozyskiwania energii w elektrowniach jądrowych zakładając bezawaryjność systemu urządzeń i racjonalne zagospodarowanie powstałych w trakcie prowadzenia procesów odpadów. Ważnym czynnikiem, który pozwoli na rozwój energetyki jest budowanie świadomości społecznej, która póki co jest niewielka. Bez względu na to czy mówimy o biomasie czy energii atomowej brak wiedzy jest często jedyną barierą, której nie da się przeskoczyć.

 

Red.  Agata Bednarek

 

.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter