Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekstrakt z Hibiskusa i jego potencjalne zastosowanie jako barwnika w przemyśle spożywczym
17.12.2007
Liofilizowany ekstrakt z hibiskusa stabilizowany trehalozą lub maltodekstryną może stanowić źródło trwałych kolorantów o szerokim zastosowaniu w przemyśle spożywczym.


Naukowcy z Tajwanu (Chulalongkorn University) wykonali testy z modelowym napojem w celu porównania własności ekstraktu z hibiskusa z powszechnie używanymi kolorantami San Red RC i syntetyczną karmoizyną. Ekstrakt z hibiskusa jest obecnie używany w przemyśle spożywczym jako środek nadający kolor i smak napojom. Opisywane w tym artykule badanie (opublikowane w LWT - Food Science and Technology) potwierdza jednak, że liofilizowana forma tego ekstraktu (proszek) może stanowić barwnik o szerszym, przemysłowym zastosowaniu.

Ekstrakt pochodzący z kwiatów hibiskusa zawiera antyoksydanty podobne do tych obecnych w czerwonym winie, przykładowo: flawonoidy, polifenole i antocyjaniny. Badania potwierdziły ich pozytywne dla ludzkich organizmów działanie, polegające między innymi na zapobieganiu utlenianiu „złego” cholesterolu. Związki odpowiedzialne za piękny, jaskrawoczerwony kolor kielichów kwiatowych to Dp-3-sambubiozyd (71 %) oraz Cy-3-sambubiozyd (29 %).

Kiedy ekstrakt z hibiskusa został użyty jako składnik modelowego napoju przy stabilizacji maltodekstryną i trehalozą zaobserwowano opóźnienie degradacji antocyjanin przy czym napój z dodatkiem liofilizowanego hibiskusa sudańskiego (Hibiscus sabdariffa L.) stabilizowanego maltodekstryną (3 g na 100 ml) wykazał największą trwałość otrzymanego koloru. Dla napojów barwionych kolorantami San Red RC i syntetyczną karmoizyną naukowcy zaobserwowali zmiany nie wykraczające poza ten sam odcień danego wyjściowego koloru.

Najlepsze rezultaty otrzymano dla syntetycznej karmoizyny. San Red RC i hibiskus wykazały się podobnym właściwościami podczas dwunastotygodniowego okresu badań. Naukowcy tłumaczą tą różnicę w trwałości barwy syntetycznym pochodzeniem koloru napojów z karmoizyną. Nie zaobserwowano wzrostu liczby mikroorganizmów, co może tłumaczyć niskie pH badanego roztworu (pH 3.6).

 
"Wyniki badań sugeruję, że liofilizowany ekstrakt z hibiskusa sudańskiego w proszku może być stosowany jako naturalny barwnik napojów i produktów żywnościowych" – twierdzą naukowcy.

Co więcej, wcześniejsze badania przeprowadzone w Andalusia Institute of Biotechnology wykazały, że hibiskus jest również źródłem cennych kwasów tłuszczowych (linolenowego i oleinowego), co sugeruje potencjalne zastosowanie oleju z jego nasion w przemyśle (produkcja masła, uwodornienie) (Journal of Food Science, Vol. 72, strony S207-S211).

Źródło: nutraingredients.com
KOMENTARZE
Newsletter