Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EFSA zatwierdza źródło niacyny dla suplementów
09.03.2009
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że heksanikotynian inozytolu jest bezpiecznym źródłem niacyny w suplementach diety, ale ostrzega, że bezpieczne górne limity nie mogą być przekraczane.


Niacyna - inaczej witamina B3 (określenie dla kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego) - jest używany w wielu suplementach, ponieważ Współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, w przemianach metabolicznych mających na celu uwalnianie energii, uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków, reguluje poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny, poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów.

Na wniosek Komisji Europejskiej, działający przy EFSA, Panel Naukowy ds. Dodatków i Żródeł Substancji Odżywczych dodawanych do Żywności (ANS) miał zbadać bezpieczeństwo i bioprzyswajalność heksanikotynianu inozytolu jako źródła niacyny w suplementach.

Panel potwierdził, że heksanikotynian inozytolu jest wchłaniany w stanie nienaruszonym i hydrolizowany w organizmie na wolny kwas nikotynowy i inozytol. Wchłanianie przez przewód pokarmowy do krwiobiegu wynosi średnio 70% przyjętej doustnie dawki. Jest metabolizowany powoli, kwas nikotynowy osiąga swój szczyt około 6-10 godzin po spożyciu.

W rezultacie panel EFSA stwierdził, że heksanikotynian inozytolu jest bezpiecznym źródłem niacyny. Jednak pod warunkiem, że wykorzystywane jego poziomy są zgodne z bezpiecznym górnym limitem kwasu nikotynowego (10mg/dobę)

Bartłomiej Borkowski
KOMENTARZE
Newsletter