Wstępny raport Zespołu Naukowego – który zostanie ukończony w ciągu kilku najbliższych tygodni – dowodzi, iż do chwili wydana decyzji nie było dostatecznie dużo czasu, do przeprowadzenia pełnego przeglądu dostępnej na ten temat literatury naukowej. Co więcej, dwunastu spośród piętnastu naukowców z tymczasowego Zespołu Naukowego nie zgadza się z wydaną decyzją, powołując się na fakt, że brak jest dostępnych dowodów naukowych na poparcie “poważnych obaw” albo negatywnych konsekwencji stosowanie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Ponadto dwóch ekspertów ds. socjoekonomicznych – co daje nam w sumie 14 ekspertów –, poddało krytyce sposób sformułowania treści wydanej decyzji.
Kukurydza genetycznie zmodyfikowana była przedmiotem gruntownych naukowych badań prowadzonych przez środowiska naukowe z całego świata i została dopuszczona zgodnie z najlepszym światowym systemem zatwierdzania.
Kukurydza Bt znajdowała się w użyciu i konsumpcji milionów ludzi i zwierząt, bez jakichkolwiek zgłoszonych, czy potwierdzonych przypadków negatywnych skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto otrzymała pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz pełne zatwierdzone dopuszczenie w UE od 1998 roku. Kukurydza genetycznie zmodyfikowana jako produkt została ponadto dopuszczona w 13 innych krajach na całym świecie.
Francja jest jednym z największych europejskim państw - producentów kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej. Zakaz uprawy kukurydzy Bt będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, z uwagi na wzrost zużycia paliwa oraz zwiększoną emisję CO².
W roku 2007 Francuscy rolnicy uprawiali kukurydzę Bt na około 22 000 ha, co stanowi oszczędności 29 000 litrów paliwa, 8 800 litrów środków ochrony roślin, 86 500 kg CO², przy zwiększeniu plonów o 25 000 ton. Uprawa kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej przyniosła francuskim rolnikom znaczny wzrost dochodów z produkcji rolnej w wysokości ok.1,5 miliona €.
Źródło: NAP, EuropaBio
KOMENTARZE