Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Decyzja francuskiego rządu dot. GMO szkodliwa dla środowiska naturalnego
17.01.2008
Decyzja francuskiego rządu wprowadzająca zakaz uprawy kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej, powołująca się na „klauzulę ochronną” jest w swej treści sprzeczna z wynikiem ustaleń panelu „Grenelle dla środowiska naturalnego”, (Grenel
Jest sprzeczna również z polityką rządu w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Co więcej, rząd Francji oparł swoją decyzję na rzekomo “poważnych obawach” na temat roślin genetycznie zmodyfikowanych, ale my mamy poważne wątpliwości co do procesu, którego wynikiem było wydanie przedmiotowej decyzji” – komentuje Natalie Moll, Dyrektor Generalny Europa Bio . 

Wstępny raport Zespołu Naukowego – który zostanie ukończony w ciągu kilku najbliższych tygodni – dowodzi, iż do chwili wydana decyzji nie było dostatecznie dużo czasu, do przeprowadzenia pełnego przeglądu dostępnej na ten temat literatury naukowej. Co więcej, dwunastu spośród piętnastu naukowców z tymczasowego Zespołu Naukowego nie zgadza się z wydaną decyzją, powołując się na fakt, że brak jest dostępnych dowodów naukowych na poparcie “poważnych obaw” albo negatywnych konsekwencji stosowanie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Ponadto dwóch ekspertów ds. socjoekonomicznych – co daje nam w sumie 14 ekspertów –, poddało krytyce sposób sformułowania treści wydanej decyzji.

Kukurydza genetycznie zmodyfikowana była przedmiotem gruntownych naukowych badań prowadzonych przez środowiska naukowe z całego świata i została dopuszczona zgodnie z najlepszym światowym systemem zatwierdzania.

Kukurydza Bt znajdowała się w użyciu i konsumpcji milionów ludzi i zwierząt, bez jakichkolwiek zgłoszonych, czy potwierdzonych przypadków negatywnych skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto otrzymała pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz pełne zatwierdzone dopuszczenie w UE od 1998 roku. Kukurydza genetycznie zmodyfikowana jako produkt została ponadto dopuszczona w 13 innych krajach na całym świecie.
 
Francja jest jednym z największych europejskim państw - producentów kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej. Zakaz uprawy kukurydzy Bt będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, z uwagi na wzrost zużycia paliwa oraz zwiększoną emisję CO²

W roku 2007 Francuscy rolnicy uprawiali kukurydzę Bt na około 22 000 ha, co stanowi oszczędności 29 000 litrów paliwa, 8 800 litrów środków ochrony roślin, 86 500 kg CO², przy zwiększeniu plonów o 25 000 ton. Uprawa kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej przyniosła francuskim rolnikom znaczny wzrost dochodów z produkcji rolnej w wysokości ok.1,5 miliona €.

Źródło: NAP, EuropaBio
KOMENTARZE
Newsletter