Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czosnek i ochrona serca
18.10.2007
Naukowcy z University of Alabama poznali powody, dla których spożywanie czosnku pozwala utrzymać serce w dobrym zdrowiu, a swoje wyniki badań umieścili na łamach „Proceedings of National Academy of Sciences”.


Występująca naturalnie w czosnku allicyna rozkłada się na siarkowe związki o bardzo nieprzyjemnym zapachu, które następnie reagują z czerwonymi krwinkami. W wyniku tej reakcji powstaje siarkowodór – gaz o zapachu zepsutych jaj, który w wysokich stężeniach jest trujący, a w niewielkich pozwala na przekazywanie sygnałów między komórkami.
Ostatnie przeprowadzone badania wskazują na nową rolę siarkowodoru - udział w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a tym samym w zmniejszeniu ciśnienia i dostarczeniu większej ilości tlenu  do różnych organów. Potwierdzeniem tego wniosku, był 72% wzrost przepływu krwi u szczura, którego zanurzono w wyciągu z czosnku, a także natychmiastowa produkcja siarkowodoru przez erytrocyty, głównie na ich powierzchni
Odkrycia z pewnością przysłużą się do standaryzowania dietetyków zawierających czosnek. W krajach śródziemnomorskich, gdzie jego spożycie jest wysokie, notuje się znacznie niższy procent występowania chorób układu krążenia, co potwierdza jego cenne właściwości. Należy jednak pamiętać o ścisłym kontrolowaniu spożywania suplementów czosnkowych przez osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, aby nie doszło do poważnych krwawień.

Źródło: BBC News
KOMENTARZE
Newsletter