Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czechy zaskoczone decyzją Minister ds. Rolnictwa Niemiec dotyczącą planowanego zakazu uprawy GMO
05.06.2009
Niemcy planują zablokować uprawę genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON810 firmy Monsanto. Niemiecka Minister do spraw Rolnictwa, Isle Aigner, ogłosiła to w na początku kwietnia.
Jest to odmiana odporna na szkodnika omacnicę prosowiankę, która powoduje ogromne straty wśród upraw kukurydzy na całym świecie. Uprawa kukurydzy MON810 (jedynej dopuszczonej odmiany transgenicznej do purawy w UE) podzieliła wiele krajów wspólnoty. Niektóre kraje zabroniły jej uprawy, mimo że Komisja Europejskja podważyła prawomocność wprowadzonych zakazów. Komisja podejmuje odpowiednie kroki przeciwko rządom krajów, które nie stosują się do przyjętego i zaakceptowanego prawa wspólnotowego.

Ta odmiana kukurydzy transgenicznej została dopuszczona w Niemczech do komercyjnej uprawy w 2005 roku. Minister Isle Aigner oświadczyła publicznie, że zakaz jest oparty wyłącznie na przesłankach naukowych, a nie politycznych. Ponadto dodała, że był to wyjątkowy przypadek, a nie instrumentalna decyzja przeciwko uprawie roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jednakże w swoim uzasadnieniu nie podała żadnych konretnych danych na poparcie swojej decyzji. Przeciwne stanowisko w tej kwestii reprezentują firmy biotechnologiczne, stojące na stanowisku, że produkowane przez nie odmiany transgeniczne są równie bezpieczne co ich konwencjonalne odpowiedniki, oraz że te odmiany mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów branży rolno-spożywczej.

Zielona biotechnologia rozwija się bardzo dynamicznie.

“Rozwój tej technologii na świecie nastąpił bardzo szybko i nadal postępuje. Niestety w Europa pozostaje w ogonie, choć do niedawna była uznawana za symbol rozwoju nauki” – powiedział Jan Veleba, Prezes Izby Rolniczej Republiki Czech podczas konferencji prasowej. Rośliny genetycznie zmodyfikowane są bezpiecznie wykorzystywane od 13 lat w światowym rolnictwie i dzięki ciągłemu dynamicznemu rozwojowi stanowią najszybciej akceptowaną technologię rolniczą. Ostatni rok, rośliny te były uprawiane w 25 krajach świata na powierzchni 125 milionów hektarów. Ich bezpieczeństwo oraz korzyści dla rolników, środowiska oraz finalnego konskumenta zostały wieloktrotnie potwierdzone.

„Wierzę, że w trakcie naszej prezydencji w Unii Europejskiej będziemy nadal bronić racjonalnego i odpowiedzialnego podejścia do nowych technologii, które z pewnoscią nie rozwiążą wszystkich problemów europejskiego rolnictwa, ale zdecydowanie stanowią dobre narzędzie dla zwiększenia efektywności produkcji rolnej, wzrostu jakości płodów rolnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu oddzialywania na środowisko naturalne”- dodał Jan Veleba.

Więcej informacji: Aleksandra Franczak afranczak@nap.pl

Źródło: Agrobase, Eugenie Linkova „Zvláštní postoj Německa”
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter