Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Coraz więcej przemawia za zieloną herbatą jako narzędziem walki z Alzheimerem
26.04.2008
Katechiny z zielonej herbaty mogą hamować utratę pamięci wywołaną tworzeniem się złóg beta-amyloidu w mózgu – twierdzą naukowcy z Japonii.
Ich badania skupione były na znaczeniu antyoksydacyjnego potencjału zielonej herbaty i jej komponentów w zwalczaniu oksydacyjnego stresu wywołanego przez nagromadzone białka beta-amyloidu.

Tworzenie się złóg beta-amyloidu jest związane z uszkodzeniami i śmiercią komórek mózgu. To z kolei przyczynia się do wzmożonego ryzyka utraty zdolności kojarzenia i choroby Alzheimera – najbardziej rozpowszechnionej formy demencji, na którą cierpi ponad 13 milionów ludzi na świecie.

Koszty związane z chorobą Alzheimera to ponad 100 miliardów dolarów w samym USA. Wyniki nowego badania, opublikowanego w kwietniowym Journal of Nutritional Biochemistry dotyczą efektu ekstraktu z zielonej herbaty w formie komercyjnego preparatu firmy Mitsui Norin o nazwie Polyphenon E (PE) na zdolność poznawczego uczenia się u szczurów.
 
Preparat zawiera 63 % EGCG, 11 % epikatechiny, 6 % epigalokatechiny oraz 6 % galusanu epigalokatechiny.

"Nasze wyniki sugerują, że długotrwałe przyjmowanie PE zapobiega utracie zdolności percepcji spowodowanych przez stres oksydacyjny indukowany beta-amyloidem (lub innego pochodzenia) oraz wzmacnia mechanizmy ochronne" napisał lider grupy badawczej Abdul Haque z Shimane University Faculty of Medicine.

Poza obiecującymi wynikami oraz znaczącym poparciem analizy epidemiologicznej wskazującej na protekcyjny efekt zielonej herbaty przed chorobą Alzheimera, naukowcy podkreślają konieczność dalszych badań, niezbędnych w celu przybliżenia dokładnego mechanizmu działania. Co więcej, nadal nie wiadomo, czy wyniki uzyskane przez japoński zespół na szczurach znajdą odzwierciedlenie na komórkach ludzkiego mózgu.

Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE
Newsletter