Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chitosanowy "koń trojański"- nowy sposób dostarczania leków
16.11.2006
Chitosan uzyskiwany na drodze syntezy chemicznej lub otrzymywany z pancerzy skorupiaków cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem naukowców. Duńscy badacze wynaleźli nowe zastosowanie tego polimeru.


obrazek
Metoda dostarczania leku wykorzystująca chitosanowe nanokapsułki może stać się według jej wynalazców przełomem w leczeniu raka, infekcji wirusowych lub dostarczaniu szczepionek wprost do komórek. Naukowcy z Międzywydziałowego Centrum NANOSCIENCE (iNANO) Uniwersytetu Aarhus dowiedli, że za pomocą zamykania leków w mikroskopijnej wielkości chitosanowych kapsułkach są w stanie dostarczyć określoną substancję wprost do komórki "wymuszając" na niej pochłonięcie leku.


System transportu z zastosowaniem kapsułek chitosanowych może byc tak zmodyfikowany że lek dostarczony będzie tylko do określonej grupy komórek i w przeciwieństwie do typowej chemioterapii nie uszkodzi innych zdrowych komórek organizmu. Co ważne, chitosan jako polimer N-acetyloglukozaminy po dostarczeniu leku ulega całkowitej biodegradacji nie wzbudzając tym samym
reakcji immunologicznej organizmu.

" W normalnych warunkach komórka uniemożliwiałaby wniknięcie leku, jednak ta sama substancja załadowana do cukrowej kapsułki uznana zostanie za substrat energetyczny, chętnie wprowadzony do wnętrza" - komentują naukowcy.


Nowy system transportu leków przeszedł pozytywne testy podczas dostarczania siRNA do komórek zainfekowanych wirusem i wygaszania genów wirusowych na zasadzie interferencji RNA. Obecnie badania prowadzone są na zwierzętach. Jednak w ciagu dwóch lat naukowcy spodziewają się rozpocząć przedkliniczne
badania na ludziach.


Wyniki badań zostały opublikowane w październikowym numerze czasopisma Molecular Therapy.
KOMENTARZE
Newsletter