Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chińczycy rozpoczynają prace nad wierzbą energetyczną
10.09.2009
Firma FuturaGene zawarła umowę z chińską Akademią Leśnictwa (CAF) w celu stworzenia nowej odmiany wierzby energetycznej o większej wydajności oraz o wzmocnionej odporności na stres.
Stworzona w wyniku współpracy roślina ma znaleźć zastosowanie w produkcji biopaliwa oraz biomasy. Wierzba będzie wydajniejsza energetycznie oraz będzie lepiej tolerowała suszę i zbyt duże stężenie jonów soli. W tym celu FuturaGene dostarczy chińczykom niezbędnych genów odpowiedzialnych za wzmocnienie wyżej wymienionych cech. Zmienione genetycznie drzewa będą testowana na terenie Chin. Prawa do komercjalizacji powstałego gatunku będą natomiast posiadały obydwie współpracujące strony.

Ogromną zaleta tej rośliny jest jej szybki wzrost oraz możliwość hodowli w systemie ciągłym oraz odnawialnym Wióry wierzbowe powstałe z drzew uprawianych na plantacjach są świetnym dodatkiem do spalania w elektrowniach tradycyjnych. Użycie ich jednocześnie z węglem powoduje znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wierzba jest także hodowana w celu produkcji drugiej generacji płynnych biopaliw, wykorzystujących celulozę zawartą w drewnie jako źródło węglowodanów. Wzmożony wzrost wierzby powoduje, iż jest ona świetnym kandydatem zastępującym zboża jadalne jako substrat do produkcji etanolu.

Współpraca dotycząca wierzby energetycznej jest drugim projektem w wykonaniu CAF i FuturaGene. W 2007 roku obydwie instytucje połączyły siły w celu stworzenia odpornego na choroby drzewa eukaliptusowego.

- Jesteśmy zachwyceni poszerzeniem współpracy z CAF, która nastąpiła po owocnym starcie z naszą wcześniejszą umową o współpracy dotyczącą drzew eukaliptusowych. Umowa dotycząca wierzby jest ważna strategicznie dla naszych globalnych działań poświęconych rozwojowi upraw na potrzeby bioenergii oraz produkcji drugiej generacji biopaliw – komentuje dr Stanley Hirsch z FuturaGene.

Chiny są największym na świecie producentem energii powstającej z paliw kopalnych, jednocześnie wydalając do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Uprawy wierzby mogą więc wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne całego globu, redukując ilość wykorzystywanego węgla oraz ilość spalin.


Źródło: checkbiotech.org
KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter