Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Budowa biogazowni w Borzęciczkach, rozmowa z wykonawcą inwestycji.
23.09.2011

Odnawialnymi dostarczycielami energii mają być głównie biomasa i wiatr. Obecnie powstaje dużo elektrowni wiatrowych, natomiast biogazowni jest jak na lekarstwo.

Najnowszą budową, mającą pomóc zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, jest budowa biogazowi w Borzęciczkach, gmina Koźmin Wielkopolski. Głównym inwestorem a przy tym dostawcą substratu są lokalne kombinaty rolnicze spółki Mróz S.A. Powierzchni gospodarstwa wynosi 350ha, na których znajduje się 16 ferm trzody chlewnej. Łączna moc ma wynieść 1,1 MW i  zasilić w prąd i ciepło wszystkie budynki należące do spółki.

O inwestycji opowiedział portalowi biotechnologia.pl pan  Rajmund Raichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System.

Jak wygląda projekt?

Projekt obejmuje budowę 5 zbiorników stawianych przez Wolf System – zbiornik wstępny, 2 zbiorniki fermentacyjne, fermentator wtórny oraz zbiornik magazynujący substancję przefermentowaną.

Kiedy planowane jest ukończenie inwestycji? Jakie są najczęstsze problemy związane z tego rodzaju inwestycją?

W kwietniu 2012 roku biogazownia powinna poprawnie funkcjonować. Tego typu inwestycje napotykają najczęściej na problemy związane z kwestiami formalo-prawnymi. Tworzona ustawa o OZE miała wejść w życie 01.01.2011, ale wciąż jej nie ma i z powodu wyborów parlamentarnych, nie są prowadzone żadne prace związane z tym dokumentem. Miejmy nadzieję, że Ustawa powstanie w przyszłym roki i z pewnością spowoduje przyspieszenie decyzji inwestorów oraz budowę tego typu obiektów. Jednak póki dokument nie wejdzie w życie, nie ma mowy o żadnych usprawnieniach. Co więcej, duże kłopoty są z finansowaniem biogazowni. Ciągle większość kosztów pokrywają właściciele inwestycji lub też w 100% inwestują w budowę. Wynika to z problemów pozyskania funduszy z banków, gdyż podchodzą one z rezerwą do tego typu przedsięwzięć. Dużym wsparciem są możliwości związane z różnego rodzaju funduszami europejskimi, które wspierają rolnicze inicjatywy. Warto tutaj wymienić także fundusze pozyskane z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska


Ile miejsc pracy uruchomi ta inwestycja?

Inwestycja ta pozwoli stworzyć ok. 6 nowych miejsc pracy

Dlaczego wybrano taką lokalizację, czy nie budziło to sprzeciwu mieszkańców?

Decyzja o lokalizacji zapadła po ustaleniach dotyczących dostępności do substratów. Bliskość dużego gospodarstwa hodującego świnie, a także odpowiedni areał upraw roślin energetycznych sprawiły, że wybór padł na Borzęciczki. Budowa instalacji nie budziła sprzeciwu mieszkańców, co więcej lokalna społeczność skorzysta na tego typu inwestycji na przykład poprzez powstanie nowych miejsc pracy.


Czy dostali Pańswto jakieś dofinansowanie od Państwa i czy taki projekt przysparza wielu problemów, związanych z brakim odpowiednich przepisów dot. na przykład dofinansowania?

Inwestycja jest w pełni finansowana ze środków własnych spółki Mróz S.A.

Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Red. Anna Maciejewska

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter