Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Brazylijska strategia produkcji biopaliw uzyskuje wsparcie ONZ
24.11.2008
Doświadczenie Brazylii w kwestii strategii rozwoju biopaliw jest powszechnie uważane za wzór do naśladowania.
Według zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Narodów Zjednoczonych Do Spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Lakshmi Puri, najważniejszymi kwestami w przypadku modelu brazylijskiego są: zasady rynkowe, kwestie technologiczne oraz standardy socjoekonomiczne.

„Dokonaliśmy analizy rozwiązań brazylijskich pod kątem możliwości zastosowania ich w innych krajach. Objęta przez Brazylię strategia jest potrójnym zwycięstwem – uwzględniającym aspekty rozwoju gospodarczego, ekologii oraz sukcesu komercyjnego” – stwierdziła Puri w czasie konferencji Biofuels and International Market, która odbyła się w dniach 17-21 listopada w Sao Paulo (Brazylia).

Według Puri, sektor biopaliwowy stwarza wiele możliwości, ponieważ jest nowy i dynamiczny. „Naszym głównym działaniem jest pomoc krajom rozwijającym się. Pomagamy im w wyborze najlepszych rozwiązań, przy czym wszystko musi odbywać się w zgodzie z kwestiami bezpieczeństwa żywnościowego”.

Jej zdaniem, rozwiązania gospodarcze dotyczące biopaliw muszą być bardziej otwarte. „Polityka i zasady WTO (Światowej Organizacji Handlu) są w dalszym ciągu zbyt terytorialne. Ponadto, w przypadku niektórych rynków należy przeanalizować kwestie podatkowe, które często doprowadzają do jeszcze większej nierównowagi pomiędzy krajami bogatymi oraz rozwijającymi się”.

Prężnie rozwijający się w Brazylii sektor biopaliwowy nie pozostał jednak poza wpływem kryzysu na rynkach finansowych. Nastąpiły problemy z zagranicznym finansowaniem inwestycji oraz kredytami udzielanymi przez rodzimie instytucje finansowe. W konsekwencji część projektów musiała zostać wstrzymana.

„Jestem w dalszym ciągu gotowy, aby rozegrać mecz, jednak ktoś zabrał mi piłkę” – stwierdził były minister rolnictwa Brazylii, Robert Rodrigues. Jego plany związane ze start-up’em projektu wykorzystującego bioetanol musiały zostać wstrzymane po tym, jak zagraniczni inwestorzy wycofali swój wkład finansowy na skutek obaw o spadek zapotrzebowania na paliwo.

Jeden z największych producentów etanolu w ubiegłym tygodniu ogłosił bankructwo, spowodowane długiem wynoszącym 100 mln USD, którego nie było w stanie spłacić. Analitycy przewidują, że podobny los spotka jeszcze kilku producentów. Organizacje zrzeszające rodzimych przedsiębiorców donoszą, że blisko 50% zamówień na nowe wyposażenie do produkcji bioetanolu zostało wstrzymane lub przełożone na późniejsze terminy.

John Melo, prezes amerykańskiego przedsiębiorstwa Amyris Biotechnologies, wyraził opinię, że brazylijski sektor biopaliwowy przetrwa recesję ze względu na wysoki popyt wewnątrz kraju oraz ciągłe zapotrzebowanie z zewnątrz.

Eksperci jednak uspokajają, że mało prawdopodobne jest, aby Brazylia straciła pozycję lidera w kwestii ilości eksportowanego etanolu oraz drugiego co do wielkości producenta tego biopaliwa, zaraz po Stanach Zjednoczonych.


Marcin Kubiak
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter