Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biopaliwa z ciepła reaktorów jądrowych
19.03.2009
Okazuje się, że ciepło wytwarzane przez reaktory jądrowe można wykorzystać do procesów chemicznych, np. produkcji nawozów sztucznych lub paliw syntetycznych.
Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej odbyła się w tej sprawie debata z przedstawicielami europejskiej sieci technologicznej działającej na rzecz rozwoju tzw. reaktorów wysokotemperaturowych (HTR).

Sieć zrzesza placówki naukowe i firmy zajmujące się energetyką jądrową. W Polsce działa konsorcjum instytucji badawczych, które ubiega się o dofinansowanie budowy prototypowej instalacji wykorzystującej ciepło wytwarzane przez HTR np. do rozkładania wody na wodór i tlen.

Jak tłumaczył senatorom przewodniczący europejskiej sieci technologicznej na rzecz HTR (HTR-TN), Dominique Hittner z francuskiej firmy Areva, tylko 16 proc. światowego zużycia energii stanowi prąd elektryczny. Pozostałe potrzeby (np. napędzanie samochodów, produkcja przemysłowa) pokrywane są głównie w procesie spalania paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Tymczasem, część z tego zapotrzebowania na energię mogłaby być zaspokojona dzięki wykorzystaniu reaktorów jądrowych. Reaktory jądrowe nie muszą bowiem być źródłem elektryczności, ale ciepła.

Zastosowanie ciepła z reaktorów jądrowych w fabrykach chemicznych pozwoliłoby wykorzystywać gaz ziemny lub węgiel jako surowiec do przetworzenia, zamiast marnować go jako paliwo, jak dzieje się to obecnie.

PAP
KOMENTARZE
Newsletter