Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biodiesel zagrożeniem dla transportu morskiego
19.08.2009
Według ekspertów, zajmujących się przemysłem paliwowym, obecność śladowych ilości biodiesla w paliwie napędzającym okręty jest ogromnym zagrożeniem dla floty morskiej.
Międzynarodowa organizacja opracowująca normy dotyczące wszelkich dziedzin życia codziennego (ISO) zaleca do użytku na okrętach paliwo uzyskane jedynie w wyniku procesu rafinacji ropy naftowej. Podczas gdy użycie biopaliw w transporcie drogowym jest pożądane, w transporcie morskim może powodować duże szkody.

Paliwo dla statków zanieczyszcza się składnikami pochodzenia organicznego, ponieważ często przesyłane jest za pomocą tych samych rurociągów, którymi przesyła się biopaliwo.

Zagrożenie wynika z hydrofilowości składników biodiesla. Zawarte w nim estry kwasów tłuszczowych są dobrymi rozpuszczalnikami organicznymi i mogą powodować korozję metali oraz gumowych uszczelek. Są także nietrwałe w temperaturach pokojowych. Zaczynają ulegać procesom utleniania w przeciągu czterech tygodni, zatem nie nadają się do zastosowania na okrętach.

Jednak, w związku z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi emisji siarki do środowiska, spedytorzy morscy, chcieliby połączyć ekologiczne właściwości biopaliw z ekonomicznymi korzyściami płynącymi z ich zastosowania. Rozpoczęli działania mające na celu wyprodukowanie paliwa pochodzenia organicznego, które będzie tańsze, bezpieczne dla środowiska oraz okrętów. Istniejące nisko-siarkowe oleje napędowe są zbyt drogie i użycie ich jest nieopłacalne.


Źródło: www.biofuels-news.com
KOMENTARZE
Newsletter