Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biodegradowalne butelki na rynku europejskim
01.09.2008
Obecne do tej pory wyłącznie w Stanach Zjednoczonych butelki z PLA zostaną niedługo wprowadzone na rynek europejski - zapowiada włoska firma Fonti Di Vinadio, producent wody Sant' Anna.


Firma poinformowała o wprowadzeniu na rynek 50 mln półlitrowych butelek - w przyszłości planowane jest również wprowadzenie opakowań o większej objętości. Nazwa handlowa nowego typu butelek - biobottles - ma informować konsumentów o lepszych właściwościach PLA dla ochrony środowiska, w porównaniu z tradycyjnymi butelkami PET.



Wygląd butelki z PLA
wprowadzanej przez firmę Fonti Di Vinadio

- W wyniku wprowadzenia na rynek nowego typu opakowań, na produkcji 50 milionów butelek zaoszczędzimy 13,6 tysięcy baryłek ropy naftowej lub tę samą ilość energii, która jest potrzebna do dostarczenia elektryczności dla 40 tysięcy ludzi przez cały miesiąc - tłumaczy prezes włoskiej firmy, Alberto Bertone.

Zaletą PLA jest zdolność do całkowitej biodegradacji. W warunkach komercyjnej kompostowni, butelka wyprodukowana z tego tworzywa rozkłada się w ciągu 75-80 dni. W przypadku butelki PET czas ten wynosi 100 lat.

Tworzywo PLA oparte jest na polikwasie mlekowym (polilaktyd, PLA). Jest to polimer biodegradowalny uzyskiwany z kukurydzy - powstaje on z laktydu w procesie polimeryzacji. Ulega on biodegradacji w środowisku naturalnym i jest przyswajalny przez bakterie.



Schemat otrzymywania tworzywa PLA


Marcin Kubiak
źródła: plastech.biz/biotworzywa.pl
KOMENTARZE
Newsletter