Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bezpieczniejsze leki na leiszmaniozę
03.10.2007
Leiszmanioza to groźna choroba tropikalna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że corocznie zapada na nią ok.12 mln ludzi na całym świecie.
Obecnie stosowane leki są bardzo toksyczne, więc niezwykle ważne jest tworzenie nowych, bezpieczniejszych leków.

Leiszmaniozę wywołuje pierwotniak, a choroba ta występuje najczęściej w krajach tropikalnych, gdzie jest przenoszona przez moskity. Schorzenie to powoduje m.in. pojawianie się wysypki skórnej, powiększenie śledziony i wątroby. Nieleczona leiszmanioza prowadzi do śmierci, natomiast leki stosowane na tą chorobę są bardzo toksyczne i powodują wiele efektów ubocznych, a ich przyjmowanie prowadzi do śmierci jednego na dziesięć pacjentów. Wynika to z faktu, że procesy biochemiczne człowieka (gospodarza) są podobne do procesów zachodzących u pierwotniaka (pasożyta).

Jednak naukowcy z University of Durham odkryli coś, co może pomóc w stworzeniu nowych, lepszych leków. Zidentyfikowali i scharakteryzowali kluczowy enzym, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu kompleksu sfingolipidowego, który jest pierwotniakowi niezbędny do życia. Znaleźli także inhibitor tego enzymu, wykorzystując nowy system screeningowy. System, który naukowcy postanowili opatentować, pozwala sprawdzić, czy cząsteczka może być inhibitorem danego enzymu. W bardzo krótkim czasie można sprawdzić tysiące takich cząsteczek. Blokując enzym odkryty u pierwotniaka, uniemożliwia się powstanie kompleksu sfingolipidowego i tym samym rozwój pierwotniaka. Kolejnym krokiem będzie dokładne poznanie struktury i mechanizmu działania enzymu. Wszystko to pozwoli na opracowanie nowych leków.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w najnowszym wydaniu „Magazine of Biotechnology and Biological Sciences Research Council”.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter