Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BADANIE KLINICZNE / Wpływ wielkości frakcji radioterapii na kontrolę guza u chorych na wczesnego raka piersi po miejscowym wycięciu: długoterminowe wyniki randomizowanego badania klinicznego
17.01.2008
Standardowe schematy lecznicze za pomocą radioterapii z powodu raka piersi przewidują podanie 25 frakcji po 2,0 Gy przez 5 tygodni.
W naszym randomizowanym badaniu przetestowaliśmy, czy mniejsza liczba frakcji, ale o większej dawce, jest równie skuteczna a zarazem bezpieczna w porównaniu ze standardowym schematem leczenia. W tej analizie oceniliśmy wyniki długoterminowych kontroli guza piersi w badanej populacji.

W latach 1986-1998 zakwalifikowano1410 kobiet chorych na inwazyjnego raka piersi (stopień zaawansowania choroby od 1 do 3, z maksymalnie jednym zajętym węzłem chłonnym i bez ognisk przerzutowych), u których wykonano wycięcie pierwotnego guza piersi we wczesnym stadium zaawansowania, a następnie pacjentki te otrzymały radioterapię w dawce 50 Gy podaną w 25 frakcjach, 39 Gy podaną w 13 frakcjach lub 42,9 Gy podaną w 13 frakcjach. Czas trwania tego leczenia trwał 5 tygodni we wszystkich przypadkach. Pierwszoplanowym celem badania było określenie czasu do pojawienia się zmian w obrębie piersi, tak jak to czyniono w innych badaniach. W naszej analizie określamy ustalenie czasu do pojawienia się nawrotu guza w piersi pierwotnie operowanej jako jeden z wtórnych celów badania. Nawrót choroby był określony jako pojawienie się raka w napromienianej piersi. Analizę przeprowadzono zgodnie z definicją intention-to-treat.

Po obserwacji, której mediana wynosiła 9,7 lat (IQR 7,8-11,8) dla 838 (95%) pacjentek, które przeżyły, ryzyko nawrotu guza w operowanej i napromienianej piersi po 10 latach wynosiło 12,1% (95% CI: 8,8-15,5) w grupie badanych, poddanych radioterapii dawką 50 Gy, 14,8% (11,2-18,3) w grupie leczonej napromienianiem 39 Gy, 9,65 (6,7-12,6) w grupie chorych leczonych dawką 42,9 Gy (różnice pomiędzy grupą leczoną dawką 39 Gy a grupą leczoną dawką 42,9 Gy, test chi-kwadrat, p=0,027). Dawka stosowanej frakcji wynosi 4,0 Gy (95% CI: 1,0-7,8), która świadczy o wrażliwości raka piersi i jest porównywalna z dawką promieniowania wywołującą późne powikłania w obrębie zdrowych tkanek po radioterapii raka piersi.
Interpretacja: Tkanka raka piersi jest prawdopodobnie tak wrażliwa na dawkę frakcji radioterapii jak zdrowe tkanki na maksymalną tolerowaną dawkę. Jeżeli ta uwaga zostanie potwierdzona, to napromienianie może być uproszczone poprzez stosowanie mniejszej liczby frakcji o większej dawce, bez wpływu na zmniejszenie skuteczności i bezpieczeństwa i prawdopodobnie będzie obserwowana poprawa obu parametrów.

Źródło: Effect of radiotherapy fraction size on tumour control in patients with early-stage breast cancer after local tumour excision: long-term results of a randomised trial; J Roger Owen, Anita Ashton, Judith M Bliss, Janis Homewood, Caroline Harper, Jane Hanson, Joanne Haviland, Soren M Bentzen, John R Yarnold; Lancet Oncol 2006;7,4:467-71
KOMENTARZE
Newsletter