Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BADANIE KLINICZNE / Przewidujące testy i wczesne leczenie opóźnia rozwój przewlekłej białaczki limfatycznej
21.11.2008
Naukowcy z Mayo Clinic są bliżej swojego celu jakim było wprowadzenie spersonalizowanej terapii leczniczej dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfatyczną (CLL, ang. chronic lymphoid leukemia).
Odkryli, że użycie biomarkerów wraz z dwoma terapiami celowymi znacznie opóźnia potrzebę wykorzystania konwencjonalnej chemioterapii u pacjentów we wczesnej fazie CLL.

Badania pokazały, że w małej grupie pacjentów użycie nowych narzędzi opóźnia potrzebę zastosowania standardowej chemioterapii do czterech lat po zdiagnozowaniu choroby. Zazwyczaj, pacjentów z CLL poddaje się chemioterapii w dwa lata po zdiagnozowaniu.
Dlatego, że grupa badanych pacjentów w fazie drugiej była mała naukowcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, że taka strategia poprawi jakość lub długość życia pacjentów.
Dwie badane terapie celowe, alemtuzumab i rituximab, są powszechnie używane w zaawansowanych stadiach CLL. Jest to pierwsza publikacja badań dotyczących CLL, do których pacjentów wybrano na podstawie markerów molekularnych i w której testowano kombinację terapii celowych na grupie pacjentów, którzy normalnie nie podlegaliby jeszcze leczeniu. Zwyczajnie pacjentów tych obserwowano by oraz czekano, aż rozwinie się u nich bardziej zaawansowane stadium choroby i wtedy leczono by ich przy pomocy chemioterapii i przeciwciał monoklinalnych. Naukowcy wierzą, że nowe podejście jest lepsze dla pacjentów, ponieważ identyfikuje się tych, u których wcześniej lub później rozwinie się agresywna forma CLL. Pomaga ono również opóźnić moment zaaplikowania pacjentom toksycznej terapii. Badania te są wyrazem nowego podejścia w dziedzinie leczenia pacjentów, mianowicie leczenia indywidualnego.
Corocznie w Stanach Zjednoczonych CLL diagnozowane jest u 15000 ludzi, a śmierć, w wyniku tej choroby, ponosi 5000. CLL rozwija się, gdy wzrasta liczba limfocytów w szpiku kostnym i węzłach chłonnych. Tempo rozwoju choroby różni się u pacjentów. Pod tym względem można ich podzielić na grupy: 1/3 chorych będzie potrzebowała leczenia w 2 lata po zdiagnozowaniu, 1/3 – w późniejszym czasie i 1/3 nigdy nie będzie potrzebowała leczenia i nie umrze na tę chorobę. Naukowcy z Mayo Clinic i z innych ośrodków określili testy biomarkerowe, które mają określić czy u pacjenta rozwinie się choroba i w jakim stopniu, co uprości wybór leczenia.


Katarzyna Wyborska

Clive S. Zent, Timothy G. Call, Tait D. Shanafelt, Renee C. Tschumper, Diane F. Jelinek, Deborah A. Brown, Charla R. Secreto, Betsy R. LaPlant, Brian F. Kabat, Neil E. Kay “Early treatment of high-risk chronic lymphocytic leukemia with alemtuzumab and rituximab”; Cancer Volume 113 Issue 8, 2110-2118
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter