Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania nad metabolizmem witaminy D i ich znaczenie w terapii
27.07.2007
Naukowcy z Queen’s University dokonali nowego, zaskakującego odkrycia, w jaki sposób witamina D, coraz częściej stosowana w leczeniu nowotworów i innych chorób, ulega rozkładowi w organizmie ludzkim.
Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż efektywność działania terapii witaminą D zależy w częściowej mierze od szybkości tego procesu.

Badania wskazują, że substytucja pojedynczego aminokwasu w hydroksylazie witaminy D, powoduje zmianę aktywności enzymu. Chociaż naukowcy wiedzieli już od dawna, że hydroksylaza bierze udział w dwóch różnych szlakach metabolicznych, z których każdy jest charakterystyczny dla gatunku, dopiero teraz potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Za pomocą techniki chromatografii cieczowej w połączeniu ze spektrometrią masową, badacze przeprowadzili badania na komórkach zwierzęcych z uwzględnieniem obu szlaków. W tym celu zmodyfikowano enzym, aby sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na metabolizm witaminy D. Skutkiem zmiany pojedynczej reszty aminokwasowej z alaniny na glicynę w pozycji 326 było uzyskanie formy enzymu niespecyficznej dla ludzkiego organizmu.

Grupa naukowców uważa, że hydroksylaza odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkich komórek. W terapii przeciwnowotworowej podaje się leki oparte na witaminie D, a odpowiedzią komórek nowotworowych jest zwiększanie poziomu tego enzymu. Wyniki przeprowadzonych badań mogą się przyczynić do znalezienia sposobu zablokowania takiej odpowiedzi komórek nowotworowych, co uskuteczni dotychczasowe metody leczenia.

Źródło: www.eurekalert.org
KOMENTARZE
Newsletter