Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BADANIA KLINICZNE / Ludzkie przciwciało monoklonalne ACZ885 wykazuje potencjał w leczeniu poważnych długoterminowych chorόb samozapalnych
15.04.2008
Nowe dane pokazują, że ACZ885, ludzkie przeciwciało monoklonalne będące w III fazie rozwoju, powoduje długoterminową remisję u pacjentόw z genetycznymi chorobami samozapalnymi.
Wyniki wskazują, że ACZ885 mogłoby być rozwijane w kierunku głównego zaawansowanego terapeutyku w leczeniu okresowych zespołόw związanych z kryopyryną (CAPS), grupy rzadkich, ale poważnych chorób obejmujących m. in. Zespόł Muckle’a – Wellsa (MWS).

W II fazie badań, pacjenci z zespołem CAPS leczeni ACZ885 wykazali poprawę stanu
w ciągu jednego dnia oraz remisję wszystkich objawów klinicznych w ciągu siedmiu dni. Remisja ta trwała średnio 115 dni. Wyniki zaprezentowano na V Międzynarodowym Kongresie Rodzinnej Gorączki Śrόdziemnomorskiej i Systematycznych Chorób Samozapalnych w Rzymie.

Jak twierdzi przedstawiciel firmy Novartis Pharma A.G., Pan Trevor Mundel, istnieje szansa, że ACZ885 będzie innowacyjną alternatywą dla pacjentów dotkniętych chorobami zapalnymi wywoływanymi interleukiną 1β, która jest głównym przekaźnikiem przyczyniającym się do powstania zapalenia i niszczenia tkanki.

ACZ885 jest również badane w bardziej powszechnych chorobach zapalnych, na przykład reumatoidalnym zapaleniu stawów (RA), które dotyka do 1% światowej populacji. Jeśli badania te zakończą się sukcesem, pacjenci z tym schorzeniem uzyskają możliwość spersonalizowanego leczenia ich dolegliwości.

W przeciwieństwie do innych czynników, ACZ885 blokuje wyłącznie interleukinę 1β (IL-1β), jedną z form białka interleukina-1, które powoduje „auto-atak” organizmu, prowadzący do CAPS. Pacjenci z tym zespołem dotknięci są następującymi dolegliwościami: gorączką, zmęczeniem, wysypka, bolesnościa stawów i mięśni oraz ostrym bólem głowy. Mogą oni również cierpieć z powodu poważniejszych komplikacji, na przykład utraty słuchu czy amyloidozy, zespołu chorób, w których niektóre organy akumulują wysoki zapas białka powodującego wady nerek prowadzące do dializy
i transplantacji.

Wyniki badań przedstawione w Rzymie obejmują 20 pacjentów z CAPS, w wieku 6 – 50 lat, którzy otrzymywali ACZ885 w postaci iniekcji w odstępach co 2 miesiące, w dawce 150 mg dla dorosłych oraz 2 mg dla dzieci w przeliczeniu na kilogram masy ciała. ACZ885 było dobrze tolerowane, z niewielką reakcją skóry w miejscu iniekcji. 

Źródło: www.novartis.com
KOMENTARZE
Newsletter