Dane te pokazują, że coraz więcej rolników decyduje się na tego typu produkcję roślinną, pomimo dziesięcioletniego moratorium na rejestrację nowych odmian tych roślin.
Całkowita powierzchnia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych osiągnęła w tym roku powierzchnię 107 719 hektarów w 7 krajach, co stanowi wzrost o całe 21 % w porównaniu z rokiem 2007. Uprawę zwiększyły prawie 10 krotnie Polska i Rumunia, podwoiła się na Słowacji oraz znacząco, bo o ponad 68 % wzrosła w Republice Czech w porównaniu z rokiem 2007. W Hiszpanii, gdzie znajduje się największa powierzchnia upraw biotechnologicznych, areał upraw wzrasta stabilnie o około 5 % rocznie po 11-stu latach doświadczenia z wykorzystaniem technologii genowych.
W 2008 roku minęło 10 lat, od ostatniej rejestracji w Unii Europejskiej. Jedyną dopuszczoną do uprawy w UE odmianą transgeniczną jest kukurydza Bt MON 810. Zawiera ona gen odporności na szkodnika omacnicę prosowiankę, który sieje spustoszenie na polach kukurydzy w środkowej i południowej Europie.
„Z zadowoleniem obserwujemy, stabilny wzrost powierzchni upraw roślin transgenicznych w Unii Europejskiej, mimo tego, ze od 1998 roku, żadna nowa odmiana nie została dopuszczona do uprawy. Rolnicy są żywotnie zainteresowani korzystaniem z nowoczesnych technologii. Mamy nadzieję, ze odpowiedzialne instytucje europejskie w tym również Ministrowie Rolnictwa poszczególnych krajów wezmą to pod uwagę i wznowią proces rejestracji w odpowiedzi na potrzeby rolników oraz mając na względzie głos kompetentnych instytucji kontrolnych”.
Aktualnie na dopuszczenie na poziomie wspólnoty oczekuje 50 produktów, z czego 19 to nowe odmiany roślin uprawnych. „Zdecydowanie apelujemy do europejskich decydentów politycznych o zakończenie trwającego od 10 lat moratorium na nowe odmiany GMO tak, aby umożliwić Europejskim rolnikom możliwość wzrostu ich konkurencyjności” – powiedział Jerome Peribere, Prezes DOW AgroSciences, który zaprezentował dane Europa Bio dzisiaj podczas konferencji prasowej.
Rośliny transgeniczne to narzędzie dla rolników zmierzające do zwiększenie ich produktywności, pozwalające chronić środowisko i zasoby naturalne. Dwieście dziewięć (209) odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych jest uprawianych w 46 krajach świata. Większość z nich, uprawniana przez rolników spoza Unii Europejskiej, może być swobodnie importowana oraz wykorzystywana w UE do produkcji żywności i pasz.
Informacje dotyczące powierzchni upraw GMO
EuropaBio jest europejskim stowarzyszeniem przemysłu biotechnologicznego, zrzeszającym firmy o zróżnicowanej działalności powiązanej z produktami biotechnologicznymi. Misją organizacji jest promowanie rozwoju innowacyjnego, opartego na biotechnologii przemysłu w Europie.
źródło: Aleksandra Franczak, Niezależna Agencja Prasowa
KOMENTARZE