Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Areał upraw GMO w Unii Europejskiej wzrasta, rolnicy wybierają GMO
02.10.2008
Jak pokazują ostatnie doniesienia z Europy rolnicy, aby zachować swoją konkurencyjność wśród światowych rolników coraz częściej decydują się na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Czy unijni Ministrowie Rolnictwa słuchają głosów europejskich rolników?

W dniu 29 września 2008 roku, kiedy Ministrowie Rolnictwa 27 krajów Unii Europejskiej rozpoczęli dwudniowe posiedzenie Rady Unii Europejskiej w celu omówienia funkcjonowania sektora rolnego, nie uwzględniając jednak kwestii konkurencyjności, Europa Bio[1] upubliczniła informację na temat powierzchni, jaką zajmują uprawy roślin transgenicznych w Unii Europejskiej.

Dane te pokazują, że coraz więcej rolników decyduje się na tego typu produkcję roślinną, pomimo dziesięcioletniego moratorium na rejestrację nowych odmian tych roślin.

Całkowita powierzchnia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych osiągnęła w tym roku powierzchnię 107 719 hektarów w 7 krajach, co stanowi wzrost o całe 21 % w porównaniu z rokiem 2007. Uprawę zwiększyły prawie 10 krotnie Polska i Rumunia, podwoiła się na Słowacji oraz znacząco, bo o ponad 68 % wzrosła w Republice Czech w porównaniu z rokiem 2007. W Hiszpanii, gdzie znajduje się największa powierzchnia upraw biotechnologicznych, areał upraw wzrasta stabilnie o około 5 % rocznie po 11-stu latach doświadczenia z wykorzystaniem technologii genowych.

W 2008 roku minęło 10 lat, od ostatniej rejestracji w Unii Europejskiej. Jedyną dopuszczoną do uprawy w UE odmianą transgeniczną jest kukurydza Bt MON 810. Zawiera ona gen odporności na szkodnika omacnicę prosowiankę, który sieje spustoszenie na polach kukurydzy w środkowej i południowej Europie.

„Z zadowoleniem obserwujemy, stabilny wzrost powierzchni upraw roślin transgenicznych w Unii Europejskiej, mimo tego, ze od 1998 roku, żadna nowa odmiana nie została dopuszczona do uprawy. Rolnicy są żywotnie zainteresowani korzystaniem z nowoczesnych technologii. Mamy nadzieję, ze odpowiedzialne instytucje europejskie w tym również Ministrowie Rolnictwa poszczególnych krajów wezmą to pod uwagę i wznowią proces rejestracji w odpowiedzi na potrzeby rolników oraz mając na względzie głos kompetentnych instytucji kontrolnych”.

Aktualnie na dopuszczenie na poziomie wspólnoty oczekuje 50 produktów, z czego 19 to nowe odmiany roślin uprawnych. „Zdecydowanie apelujemy do europejskich decydentów politycznych o zakończenie trwającego od 10 lat moratorium na nowe odmiany GMO tak, aby umożliwić Europejskim rolnikom możliwość wzrostu ich konkurencyjności” – powiedział Jerome Peribere, Prezes DOW AgroSciences, który zaprezentował dane Europa Bio dzisiaj podczas konferencji prasowej.

Rośliny transgeniczne to narzędzie dla rolników zmierzające do zwiększenie ich produktywności, pozwalające chronić środowisko i zasoby naturalne. Dwieście dziewięć (209) odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych jest uprawianych w 46 krajach świata. Większość z nich, uprawniana przez rolników spoza Unii Europejskiej, może być swobodnie importowana oraz wykorzystywana w UE do produkcji żywności i pasz.


Informacje dotyczące powierzchni upraw GMO


EuropaBio jest europejskim stowarzyszeniem przemysłu biotechnologicznego, zrzeszającym firmy o zróżnicowanej działalności powiązanej z produktami biotechnologicznymi. Misją organizacji jest promowanie rozwoju innowacyjnego, opartego na biotechnologii przemysłu w Europie.


źródło: Aleksandra Franczak, Niezależna Agencja Prasowa
KOMENTARZE
Newsletter