Ni i współpracownicy wykazali, że aktywacja tych receptorów powoduje zwiększenie wydzielania ß-amyloidu co związane jest ze wzrostem aktywności enzymu gamma-sekretazy (sekretaza ta uczestniczy w produkcji ß-amyloidu z odpowiedniego białka prekursorowego). Ich doświadczenia znalazły potwierdzenie w badaniach in vivo przeprowadzonych na myszach. Zwierzęta poddane stymulacji adrenoreceptorów wykazywały zwiększoną ilość blaszek starczych, a myszy traktowane selektywnymi związkami blokującymi adrenoreceptory (antagonistami adrenoreceptorów) miały ilość tych blaszek zmniejszoną.
Antagoniści ß2-adrenoreceptorów obecnie z powodzeniem znajdują zastosowanie w terapii chorób układ sercowo-naczyniowy. Ostatnio również potwierdzono, że wśród osób je przyjmujących występuje niższy odsetek chorych wykazujących objawy choroby Alzhaimera.
W przyszłości antagoniści ß2-adrenoreceptorów być może nie tylko będą używane jako terapeutyki w chorobach układu krążenia ale również skutecznie będą przeciwdziałać pogłębianiu się zmian neurodegeneracyjnych obserwowanych w chorobie Alzhaimera.
Źródło: Nature Reviews | Neuroscience Volume 8 | January 2007
KOMENTARZE