Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antagoniści adrenoreceptorów jako potencjalne leki w chorobie Alzheimera
14.05.2007
Choroba Alzhaimera jest jedną z najczęściej spotykanych chorób otępienia starczego. Pomimo tak częstego występowania dotychczas nie zostały poznane dokładne przyczyny tej choroby jak również nie istnieje skuteczna terapia opóźniająca jej rozwój.


Objawem zmian neurodegeneracyjnych choroby jest między innymi obecność płytek starczych utworzonych głównie z nierozpuszczalnej formy białka ß-amyloidu. Jednym z interesujących zagadnień wydaje się określenie wpływu czynników środowiska, na przykład stresu, na patologię choroby Alzhaimera. Zjawisko stresu przykazywane jest do komórek za pomocą różnych receptorów, między innymi przez ß2-adrenoreceptory. Stymulując te receptory specyficznymi dla nich związkami jesteśmy w stanie sztucznie wywołać reakcję imitującą odpowiedź na stres.

Ni i współpracownicy wykazali, że aktywacja tych receptorów powoduje zwiększenie wydzielania ß-amyloidu co związane jest ze wzrostem aktywności enzymu gamma-sekretazy (sekretaza ta uczestniczy w produkcji ß-amyloidu z odpowiedniego białka prekursorowego). Ich doświadczenia znalazły potwierdzenie w badaniach in vivo przeprowadzonych na myszach. Zwierzęta poddane stymulacji adrenoreceptorów wykazywały zwiększoną ilość blaszek starczych, a myszy traktowane selektywnymi związkami blokującymi  adrenoreceptory (antagonistami adrenoreceptorów) miały ilość tych blaszek zmniejszoną.

Antagoniści ß2-adrenoreceptorów obecnie z powodzeniem znajdują zastosowanie w terapii chorób układ sercowo-naczyniowy. Ostatnio również potwierdzono, że wśród osób je przyjmujących występuje niższy odsetek chorych wykazujących objawy choroby Alzhaimera.

W przyszłości antagoniści ß2-adrenoreceptorów być może nie tylko będą używane jako terapeutyki w chorobach układu krążenia ale również skutecznie będą przeciwdziałać pogłębianiu się zmian neurodegeneracyjnych obserwowanych w chorobie Alzhaimera.

Źródło: Nature Reviews | Neuroscience Volume 8 | January 2007
KOMENTARZE
Newsletter