Substancją czynną Anastelocu jest pantoprazol, który spośród dostępnych na rynku leków
z tej grupy wyróżnia się szybkim efektem działania już w pierwszej dobie leczenia, najdłuższym czasem hamowania wydzielania kwasu żołądkowego (ok. 47h) oraz najmniejszym ryzykiem interakcji z innymi lekami. Ponadto, jak pokazały badania rynkowe, pantoprazol cieszy się największym zaufaniem zarówno polskich gastroenterologów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu.
Wskazaniami do stosowania Anastelocu jest choroba refluksowa przełyku, leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, zespół Zollingera-Ellisona, a także eradykacja Helicobacter pylori. Anasteloc powinno się również stosować w celu zapobiegania powstawaniu owrzodzeń żołądka spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi np. kwasem acetylosalicylowym występującym m.in. w Aspirynie czy Polopirynie. Stosowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) w chorobie refluksowej przełyku, chorobie wrzodowej żołądka jest uznanym sposobem leczenia rekomendowanym przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Endoskopii oraz Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologii
Choroba refluksowa przełyku należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jej głównymi objawami są zgaga i cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Nieleczona choroba refluksowa może powodować nadżerki przełyku i prowadzić do ciężkich następstw np. rozwoju raka gruczołowego przełyku. Analizy statystyczne wskazują, że refluks żołądkowo-przełykowy współtowarzyszy innym chorobom tj. nadciśnienie tętnicze (20%), przewlekłe zapalenie stawów (17%), chorobie niedokrwiennej serca (14%), POChP (10%) i chorobom psychicznym (9%).
Źródło: Adamed
KOMENTARZE