Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykanie zadowoleni z polskich mleczarni
25.08.2009
Zakończyła się wizyta inspektora amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w polskich firmach mleczarskich. Choć ostateczne wnioski znane będą za kilka miesięcy, już dziś wiadomo, że będą mogły one bez problemu eksportować swoje produkty za ocean.
Pod lupę Amerykanów trafiły SM Mlekovita w Wysokim Mazowieckim, OSM Sierpc, Bakoma, Toska z Głubczyc, Sertop z Tych, Danone z Bierunia oraz Hochland z Kaźmierza . Każda z firm wysyła już swoje produkty do Stanów Zjednoczonych, w związku z czym co kilka lat musi przechodzić kontrolę FDA.

- Z informacji, jakie otrzymaliśmy od zakładów wynika, że wizytacje były bardzo wnikliwe i skrupulatne – mówi Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka. - Odczucia po kontroli są jednak pozytywne.

Podobnego zdania jest dr Krzysztof Jażdżewski z Głównego Inspektoratu Weterynarii.

- Ogólne wrażenia inspektora były bardzo dobre. Uznał wręcz nasze zakłady za jedne z najlepszych przedsiębiorstw – mówi z dumą Jażdżewski. – Temat zagrożeń w ogóle nie został nawet poruszony.

Wizyta w każdym z zakładów trwała dwa dni, a główny nacisk kładziono na kwestię chorób zwierząt, kontrolowany był proces pasteryzacji, przeprowadzano także badania mikrobiologiczne gotowych produktów.

- Inspektor podsumował, że produkty produkowane przez nas spełniają wszystkie standardy i wymagania prawne USA i są produktami bezpiecznymi dla zdrowia konsumentów oraz najwyższej jakości – mówiła po zakończonej kontroli Adrianna Sapińska z SM Mlekovita.

Nie oznacza to jednak, że obędzie się drobnych uwag i wskazówek. Te mają być już przesyłane poszczególnym mleczarniom, gdy z wynikami inspekcji zapoznają się władze agencji.

Rynek amerykański nie jest zbyt ważny dla polskiej branży mleczarskiej, o czym świadczy znikoma liczba siedmiu firm, które eksportują tam swoje produkty. Głównie jest to mleko w proszku oraz sery dojrzewające. Dla przykładu w 2007 roku za ocean trafiły sery o wartości niespełna 10 mln dolarów.
KOMENTARZE
Newsletter