Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alkohol zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy
16.07.2010
Znaleziono kolejny powód aby zabraniać nastolatkom pić alkohol. Udowodniono, iż nadmierne spożycie alkoholu w młodości skutkuje większym ryzykiem zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku.
Zespół lekarzy z Uniwersytetu Layola w Chicago pod przewodnictwem Johna Callaci’ego, podczas badań na szczurach, odkrył iż nadmierne spożycie alkoholu skutkuje zaburzeniami działania genów zaangażowanych w tworzenie kości, czego efektem jest zmniejszenie masy kostnej.

Osteoporoza spowodowana jest znacznym ubytkiem masy kostnej, którą tracimy przez całe życie. Alkohol regularnie dostarczany młodemu organizmowi będzie skutkował tym iż na starość ubytki w kośćcu będą większe przez co prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy będzie większe.

Dodatkowo spożywanie dużych ilości alkoholu powoduje zaburzenia wchłaniania wapnia przez układ pokarmowy. Działanie alkoholu koliduje z funkcjami trzustki odpowiedzialnej za gospodarkę wapniową. Alkohol działa także na wątrobę, zakłócając aktywacje witaminy D, która jest potrzebna przy absorpcji wapnia.

Alkohol u osób młodych ma więc działanie podwójne. Upośledza prawidłowy rozwój kości i obniża poziom wapnia we krwi, który jest podstawowym ich budulcem.

Red. Radosław Aulich
KOMENTARZE
Newsletter