Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
3 miliarda złotych dla produkcji energii z biomasy
24.05.2010
Zgodnie z opinią ekspertów, do 2020 roku polskie zakłady energetyczne będą potrzebować ok. 20 milionów ton biomasy do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Jest to wartość 5-krotnie wyższa niż ta, która jest obecnie wykorzystywana na te cele.
Potwierdzają to inwestycji przeznaczone na fabryki do produkcji energii z bioamasy. Francuska firma GDF Suez zamierza wybudować bioelektrownię w Połańcu (woj. świętokrzyskie) o mocy 190 MW. Planowany termin jej zakończenia przypada na 2012r. Jest to projekt o wartości 240 mln euro. Surowcem do produkcji energii na tej fabryce posłużą zarówno drewno, jak i biomasa rolnicza. Według wstępnych informacji, będzie to największa inwestycja w tego typu budowę na świecie.

Natomiast są również inne spółki energetyczne, m.in. PGE (Polska Grupa Energetyczna), która planuje zainwestować w bioelektownie1 miliard złotych . Są to trzy fabryki w Szczecinie, Rzeszowie oraz Bydgoszczy. Całkowita ilość biomasy potrzebnej do produkcji energii na tych zakładach wyniesie ok. 900 tys. ton. Ponadto duży koncern ZE PAK już buduje bioelektownię w Koninie o wartości kilkuset mln złotych. Są również dodatkowe projekty fabryk do produkcji energii zlokalizowane w Łodzi oraz Poznaniu.

Jednak oprócz dużych inwestycji jest w planach także budowa mniejszych bioelektrowni, m.in. w Bielsko-Białej, Białymstoku, Zielonej Górze, Siechnicach czy Stalowej Woli
KOMENTARZE
Newsletter