Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
1,7 miliona euro na program unijny dotyczący wzrostu produkcji biomasy
11.03.2010
Europejska Zrównoważona Gospodarka Leśna wraz ze spółkami zajmującymi się przerobem drewna osiągnęły porozumienie o współpracy dotyczące wdrożenia nowego projektu.
Projekt pod nazwą „ Zrównoważona Gospodarka Leśna dostarczająca Energię ze Źródeł Odnawialnych. Zrównoważone Budownictwo i Bioprodukty” polega na wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań związanych z tymi sektorami gospodarki.

Wykorzystując ten program pięć regionów Unii Europejskiej zamierzają stworzyć własne plany badań i działań dotyczące produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE), bioproduktów oraz zrównoważonego budownictwa*.

Całkowity koszt projektu wynosi około 1,7 miliona euro, czyli ok. 6,8 miliona złotych. Jest on finansowany ze środków pochodzących z siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Ponadto projekt jest skierowany na wzmocnienie i wsparcie konkurencyjności w sektorze leśnym. Po uzgodnieniu programów badawczych oraz planów działań w ramach tego projektu rozpocznie się proces ich wdrażania. Regionalna administracja będzie odgrywać kluczową rolę w kontrolowaniu tego programu.

Każdy region uczestniczący w tym projekcie będzie reprezentowany przez klaster składający się z przedsiębiorców, polityków oraz naukowców. W sumie planuje się stworzyć 20 takich grup do realizacji zadań i wymagań projektowych.

Inicjatorem wdrożenia programu jest Komisja Europejska, czynnikiem decydującym jo stworzeniu tego projektu był popyt na rynku. Wszystkie sektory objęte programem mają duże znaczenie w rozwoju gospodarki opartej na produkcji bioenegii i bioproduktów w celu zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska naturalnego.

Regiony uczestniczące w tym projekcie: Baden-Württemberg w Niemczech, Aquitaine we Francji, Kraj Basków oraz Katalonia w Hiszpanii, Północna Karelia w Finlandii, a ponadto Chorwacja i Serbia.

*Zrównoważone budownictwo oznacza więcej niż tylko budowanie nowych domów, biur i fabryk. To także wykorzystanie zrównoważonych materiałów, praktyka bezpiecznego budowania oraz nowe technologie brane pod uwagę, np. przy ocenie ryzyka prac inżynierskich i szkód powodowanych przez zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza. Oznacza to zachętę skierowaną do budowniczych i firm budowlanych, aby stosowali metody zrównoważonego budownictwa oraz materiały redukujące hałas, zakłócenia i odpady w miastach.
KOMENTARZE
Newsletter