Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wypalenie zawodowe groźniejsze od palenia, cholesterolu i złego trybu życia
13.03.2013

Alarmujące wyniki badań naukowców – okazuje się, że wypalenie zawodowe jest znacznie groźniejsze dla serca niż dotychczas sądzono. Sugerują one, że może ono być silniejszym czynnikiem predykcyjnym choroby wieńcowej (powodującej między innymi zawały serca) niż na przykład palenie tytoniu, poziom cholesterolu, czy aktywność fizyczna.

Wspominane badania zostały przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Tel Avivie. Udowodnili ono powiązanie pomiędzy choroba wieńcową serca a wypaleniem zawodowym. W badaniach wzięło udział dokładnie 8838 zdrowych osób obu płci w wieku od 19 do 67 lat. Każda z nich była obserwowana średnio 3,4 roku, w tym okresie poddawano je rutynowym badaniom zdrowotnym. Na koniec każdego uczestnika badania przebadano pod kątem zarówno stopnia wypalenia zawodowego jak i objawów choroby wieńcowej.

Przy analizie wyników brano pod uwagę klasyczne czynniki ryzyka (płeć, wiek, historię podobnych chorób w rodzinie i palenie tytoniu). Same rezultaty określane są przez autorów badania jako alarmujące i dużo bardziej ekstremalne niż się spodziewali. Spośród całej grupy przebadanych osób zdiagnozowano 93 nowe przypadki choroby wieńcowej. Wypalenie zawodowe wiązało się z 40% wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca – to wynik średni dla całej grupy. U osób znajdujących się w grupie 20% z najwyższym wskaźnikiem wypalenia zawodowego wzrost tego ryzyka wyniósł 79%. Naukowcy przewidują, że podczas kolejnych badań wyniki nie ulegną poprawie, a wręcz przeciwnie, będą jeszcze gorsze.

Wyniki badań zespołu z Tel Avivu będą bardzo cenne dla lekarzy, którzy będą mogli podjąć kroki w celu zapobiegnięcia rozwojowi choroby wieńcowej u swoich pacjentów. Także pracodawcy mogą poprawić warunki pracy swoim pracownikom, zapewniając w ten sposób lepsze środowisko w miejscu pracy. Ważne jest też, aby samemu o siebie zadbać. Możliwe jest przeprowadzenie internetowego testu, dzięki czemu można samodzielnie zdiagnozować u siebie wypalenie zawodowe odpowiadając na serię pytań. Zdrowa zbalansowana dieta, ruch i dobry sen również nie mogą zaszkodzić.

Przykładowy darmowy test online dostępny jest tutaj:
http://www.poradnikzdrowie.pl/

Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu możliwych reakcji organizmu na chroniczny stres związany z pracą. Odczuwa się wtedy, że praca nie sprawia już żadnej satysfakcji, a sam pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, jest chronicznie niezadowolony i czuje się przepracowany.

Według wyliczeń doktora Vogenberga, skuteczne leczenie tego typu schorzeń może zwiększyć o kilka procent produktywność pracowników. Jeżeli zatem zapewni się pracownikom przyjazne środowisko pracy, możliwe jest zwiększenie zysków firmy. Zatem skuteczne przeciwdziałanie lub leczenie wypalenia zawodowego jak najbardziej leży w interesie pracodawców.


Przeczytaj również:
Rewolucja w diagnostyce raka żołądka - nowy test bada wydychane powietrze

Jak zabrać się za pisanie pracy magisterskiej? Porad udziela prof. Janusz Błasiak z UŁ


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

Źródło:
http://www.aftau.org/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter