Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wrocławski Hasco-Lek buduje nową fabrykę
03.10.2008
Na początku października zarząd firmy Hasco-Lek wmurował kamień węgielny pod nową fabrykę leków w podwrocławskich Siechnicach. W budowę zakładu firma zainwestuje 73 mln. zł.


Przy ul. Żmigrodzkiej, gdzie we Wrocławiu mieści się siedziba i obiekty produkcyjne Hasco-Leku, skończyły się już możliwości rozbudowy. Firma kupiła więc teren pod typowo przemysłowe inwestycje w Strefie Aktywności Gospodarczej w Siechnicach. Prace ruszyły pełną parą już w lipcu, a ich zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Zbiegnie się to z 25-leciem istnienia firmy.

- Lepszego prezentu na taką rocznicę nie mogliśmy sobie wymarzyć – mówi Stanisław Han, prezes Hasco-Leku.


Prezes Hasco-Leku Stanisław Han odczytuje akt erekcyjny pod budowę nowej fabryki

W obiekcie będzie się mieścić wydział produkcyjny, laboratoria, magazyn surowców i opakowań, jak również magazyn wyrobów gotowych. Całość została zaprojektowana z uwzględnieniem surowych norm GMP, czyli Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Znaczną część wartości inwestycji pochłoną koszty zakupu urządzeń produkcyjnych z najwyższej światowej półki technologicznej. Powierzchnia całkowita budynku to 9200 m.2, kubatura ponad 58 tys. m3. W dbałości o środowisko naturalne obiekt zostanie wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków technologicznych oraz specjalne filtry powietrza, które zmniejszą emisję zanieczyszczeń do środowiska. Zostanie także wdrożony, tak jak w zakładzie przy ul. Żmigrodzkiej, System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Akt erekcyjny pod budowę fabryki podpisali: prezes Hasco-Leku Stanisław Han, prezes Awbudu (wykonawca obiektu) Wojciech Górecki oraz prezes Galbexu (projektant) Mirosław Andrysiak. W kapsule z aktem erekcyjnym znalazła się też gazeta z 1 października, która będzie pamiątką z dnia wydarzenia.


Złożenie aktu erekcyjnego w fundamentach

- Pierwszy lek, jaki wyprodukowaliśmy w naszej dawnej siedzibie to syrop przeciwkaszlowy Tussipini. Doskonale pamiętam pionierskie czasy przełomu gospodarczego w Polsce. Pracowało ze mną wtedy kilka osób. Teraz ponad pół tysiąca. To pokazuje, jaką drogę przeszedł Hasco-Lek i gdzie jest dziś – mówi Stanisław Han.

Dlatego razem z aktem erekcyjnym pod budowę nowego zakładu wmurowano kasetę zawierającą specjalnie stworzoną na tę okazję kompozycję graficzną „Hasco-Lek wczoraj i dziś”, przedstawiającą archiwalne zdjęcia firmy i wizualizację nowego obiektu. Razem z nią - zapakowany w metalową kapsułę syrop Tussipini.

- Choć dziś specjalizujemy się w produkcji kapsułek elastycznych, nadal mamy w ofercie Tussipini, ponieważ cieszy się on niesłabnącym zaufaniem pacjentów – zaznacza prezes Stanisław Han.

Obecnie porftolio Hasco-Leku to ponad 200 produktów o szerokim spektrum terapeutycznym. Fabryka w Siechnicach pozwoli zwiększyć ofertę preparatów i udziały w rynku. Według IMS Poland, firmy monitorującej rynek farmaceutyczny w kraju, na koniec lipca 2008 r. (ostatnie dane) Hasco-Lek zajmował 8 pozycję pod względem ilości sprzedanych opakowań leków na ponad 700 badanych firm.


źródło: Alicja Hamkało, Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter