Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wrocławska Fundacja Hasco-Lek nagrodziła młodych naukowców
31.05.2007
Fundacja Hasco-Lek 24 maja 2007 roku wręczyła nagrody w I edycji konkursu na najlepsze prace naukowe, dotyczące nowych odkryć i innowacji, mogących znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.


Projekt, obejmujący prace doktorskie i magisterskie, spotkał się z szerokim odzewem środowiska akademickiego i pokazał, że w polskich naukowcach tkwi ogromny potencjał wiedzy oraz kreatywności. Za pomoca konkursu fundacja chce pobudzić zainteresowanie młodych naukowców nowymi technologiami i spróbować przeszczepić ich pomysły na grunt przemysłu.

- Pokazujemy młodym ludziom, że przemysł interesuje się ich osiągnięciami. Najlepsze prace mają szanse na wdrożenie. Polskie pomysły należy wykorzystywać w Polsce, a nie za granicą – mówi Katarzyna Bodalska, wiceprezes Fundacji.

W kategorii prac doktorskich laureatką pierwszego miejsca została dr Joanna Karolewska z Akademii Medycznej w Poznaniu, autorka pracy pt. „Technologia i badanie tabletek do ssania o działaniu przeciwbakteryjnym".


Dr Joanna Karolewska, zdobywczyni I miejsca w konkursie

Komisja konkursowa nie przyznała drugiego miejsca, a trzecie miejsce zdobył dr Marcin Woskowicz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za „Niejonowe surfaktanty jako modelowe substancje pomocnicze zapewniające oczekiwaną trwałość i dostępność farmaceutyczną lipofilowego środka leczniczego (II i III kl. BCS) ze stałej doustnej postaci leku". Wyróżnienia otrzymali: dr Paweł Zajdel „Novel aryalkyl-piperazines with n-acylated amino acids as serotoninergic receptor ligands”, (Collegium Medicum UJ) i dr Maria Pytel „Modulacja natywnych i rekombinowanych receptorów GABAA przez czynniki endo- i egzogenne”, (AM we Wrocławiu).
W kategorii prac magisterskich zwyciężyła Weronika Wojtasik z Akademii Medycznej w Gdańsku za pracę „Badania fitochemiczne i biofarmaceutyczne niektórych gatunków i rodzaju Salix". Drugie miejsce przypadło Agnieszce Smolińskiej z Politechniki Warszawskiej za pracę „Badanie technik wytwarzania leków inhalacyjnych". Trzeciego miejsca nie przyznano, natomiast wyróżnienie zdobyła praca Ewy Szymanowskiej „Preparation and charakterization of Tween 80 coated solid lipid nanoparticles for brain drug targeting”, (AM w Gdańsku).


Laureaci konkursu z przedstawicielami Fundacji Hasco-Lek

Na konkurs wpłynęło w sumie kilkadziesiąt prac wykonanych na wyższych uczelniach i instytutach naukowych w całej Polsce. Wszystkie zostały poddane szczegółowej ocenie komisji konkursowej, która wysoko oceniła ich poziom.

- Tematyka nadesłanych prac doktorskich dotyczyła głównie opracowania nowych postaci leku i technologii ich wytwarzania, a prace magisterskie to spektrum różnorodnych badań. Udział w konkursie daje uczestnikom szansę promocji w branży farmaceutycznej i medycznej, co zwiększa ich szanse na zatrudnienie – uważa prof. Piotr Sobota z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, przewodniczący jury konkursowego.

Nagrodą w konkursie były kwoty pieniężne od 2 do 6 tys. zł. Dyplomy i symboliczne trofea – kolby laboratoryjne wypełnione kapsułkami – fundacja wręczyła laureatom 24 maja 2007 r. podczas międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii w Poznaniu.
- Celowo wybraliśmy konferencję naukową, a nie siedzibę fundacji, aby laureaci mogli zaistnieć w szerokim środowisku farmaceutycznym i medycznym – mówi Katarzyna Bodalska, wiceprezes Fundacji.


Fundacja Hasco-Lek została utworzona w ubiegłym roku przez Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. Jest pierwszą tego typu organizacją wśród dolnośląskich firm farmaceutycznych. Wspiera rozwój nauki oraz udziela pomocy charytatywnej dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
KOMENTARZE
Newsletter