Klaster jest świetną okazją do współpracy firm z jednej branży, jednostek naukowych i ośrodków badawczych, instytucji wspierających i organizacji pozarządowych na danym terenie. W Polsce powstają od 1977 r., a obecnie zrzeszają ok. 1,5 tys. firm. Są to organizacje, które mogą przyjąć formę stowarzyszenia, spółki prawa handlowego, czy też umowy konsorcjum.
"Szpitale, przychodnie, uczelnie, firmy logistyczne i farmaceutyczne oraz producenci oprzyrządowania mogą wejść w skład tworzonego Wielkopolskiego Klastra Medycznego. Naszym celem jest stworzenie platformy współpracy w obszarze praktyki i nauk medycznych umożliwiającej efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału osób, przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu we współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi w Wielkopolsce" - poinformował 21 stycznia koordynator WKM dr Grzegorz Bigaj.
Zgłoszenia firm i instytucji przyjmowane będą do końca stycznia.
"Współpracując w ramach klastra poszczególni jego uczestnicy mogą dostosować swoją ofertę do potrzeb rynku, będą mieli też lepszą możliwość kontaktu z władzami samorządowymi czy NFZ"- dodał dr Bigaj.
Inicjatorami powstawania klastrów są prywatni przedsiębiorcy, ale także organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wspiera rozwój klastrów, wyliczono, że w Polsce działa ich już 176.
Źródło: PAP
Oprac.:. Angelika Kozłowska
KOMENTARZE