Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Weryfikacja składu suplementów diety kluczowa przed zakupem
Weryfikacja składu suplementów diety kluczowa przed zakupem

Suplementy diety to produkty spożywcze, które nie są lekami. Można dostać je bez recepty, co sprawia, że cieszą się sporym zainteresowaniem. Warto jednak przyjmować je w sposób świadomy i odpowiedzialny. Ważne, aby przed zastosowaniem zapoznać się z ulotką, a nawet skonsultować wybór z dedykowanym specjalistą, który jest w stanie zweryfikować bezpieczeństwo przyjmowania danego suplementu, określić dawkowanie oraz udzielić informacji o wpływie produktu na organizm.

 

Głównym celem stosowania suplementów diety jest uzupełnienie codziennej diety w niezbędne składniki odżywcze. Preparaty te zawierają witaminy, minerały, a także inne substancje, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Są one dostępne w różnych formach – płynu, proszku, kapsułek czy tabletek – co daje możliwość wyboru najwygodniejszej. Większość stosujących suplementy osób robi to, aby dodatkowo zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie oraz wzmocnić kondycję organizmu. Nie można jednak zapominać, że powinny one stanowić wyłącznie uzupełnienie zróżnicowanej diety, a nie pełnić funkcję zastępczą. Odpowiednie przyjmowanie zbilansowanych posiłków odgrywa nadrzędną rolę w stosunku do suplementacji.

Świadomość żywieniowa współczesnych konsumentów stale rośnie, co ma bezpośredni wpływ na dokonywane przez nich wybory zakupowe. Coraz więcej osób uważnie czyta etykiety produktów i w pierwszej kolejności kieruje się ich składem. Takie podejście jest właściwe również przy wyborze suplementu diety. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego zawartość oraz zapoznać się z informacjami, które zamieścił producent. Uważne przeczytanie informacji na opakowaniu oraz dołączonej ulotce daje odpowiedź na pytanie dotyczące sposobu przyjmowania w celu uniknięcia niepożądanych efektów. Świadome decyzje konsumentów przekładają się również na fakt, że produkty z kiepskim składem finalnie znikają z rynku, ustępując pola produktom lepszym jakościowo, bardziej skutecznym i efektywnym oraz o wyższym profilu bezpieczeństwa.

Etykieta suplementu powinna uwzględniać określenie „suplement diety”, nazwę kategorii składników odżywczych, porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji, stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być używane jako zamiennik zróżnicowanej diety oraz powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Ponadto na opakowaniu powinna widnieć informacja o zawartości witamin oraz składników mineralnych, a także innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub fizjologiczny – ma ona postać liczbową. Dane o zawartości witamin i składników mineralnych podaje się także w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia określonych w konkretnym dokumencie prawnym. Wiedza o tym, jakie substancje dostarczamy naszemu organizmowi i w jakich ilościach jest niezwykle istotna. Przed skorzystaniem z konkretnego specyfiku warto zatem zapoznać się z jego etykietą, przeczytać skład oraz dowiedzieć się z wiarygodnych źródeł, czy dana suplementacja jest wskazana.

Źródła

Materiały prasowe Onesano

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/suplement-diety-medycyna-tabletki-505124/

KOMENTARZE
Newsletter