Dzięki rankingowi mamy źródło wiedzy dla potencjalnych pracowników oraz cenne informacje dla pracodawców, którzy będą starać się by stać się atrakcyjnymi pracodawcami, tak jak w przypadku GSK, który w poprzednim rankingu zajął 4 miejsca dalej.
Pracownicy zadowoleni są wtedy gdy nie boja się o swoje stanowiska, mają zapewnione profesjonalne szkolenia, a przy tym mają wolny czas dla rodziny i przyjaciół. Respondenci opisują swoją idealną pracę jako pełną nowych wyzwań, dającą im niezależność oraz możliwość zarządzania ludźmi. być autonomicznym i niezależnym, być przedsiębiorczym lub kreatywnym, mieć poczucie, że służy się wyższym celom,
Najmniej istotne w karierze zawodowej okazało się poczucie misji, kreatywność czy kariera międzynarodowa.
Największą satysfakcję z pracy mająpracownicy wyższej kadry zarządzającej, którzy oceniają ją na 7,4 pkt. na 10-stopniowej skali. Za nimi plasują się menedżerowie projektów (6,8 pkt.) oraz programiści (6,7 pkt.). Zatrudnieni w działach obsługi klienta oraz sprzedawcy są najmniej usatysfakcjonowani, wystawili oni swoim pracodawcom średnie noty, odpowiednio - 5,7 pkt. i 5,9 pkt. A brak satysfakcji wpływa znacząco na chęć zmiany pracy, a w związku z tym, aż 29% badanych ma zamiar ją zmienić w przeciągu najbliższych 6 miesięcy, 15% w przeciągu roku i 13% w następnych dwóch latach. Zaledwie 18% ankietowanych stwierdza, że nie planuje podobnych kroków w najbliższej przyszłości.
To jedyne badanie w Polsce, w którym przedsiębiorstwa nie mają wpływu na wynik, gdyż oceniane są w anonimowej ankiecie. Pracownik wypowiada się na temat satysfakcji z pracy w danej firmie, jednak głosować na nią nie może.
Tytuł Idealnego Pracodawcy przyznano w pięciu kategoriach: Biznes, Inżynieria, IT, Nauki Ścisłe oraz Humanistyka.
Badanie losów absolwentów. Badanie Universum Professional Survey pokazuje jak kształtują się losy absolwentów poszczególnych uczelni. Najwięcej absolwentów kierunków biznesowych pracuje obecnie jako menedżerowie średniego szczebla, w obsłudze klienta lub administracji.
Byli studenci kierunków inżynieryjnych pracują najczęściej jako inżynierowie, zarządzają ludźmi bądź projektami w produkcji, budownictwie lub motoryzacji. Wbrew obiegowej opinii, że najlepiej zarabiają inżynierowie oraz programiści, ich deklarowane miesięczne zarobki są jednak o ok. 290 zł mniejsze niż kolegów z uczelni ekonomicznych.
Patronami medialnymi badania Universum Professional Survey 2010 są: Harvard Business Review, Puls Biznesu, Praca.pl, Gazetapraca.pl.
Źródło: www.pharmrep.pl oraz www.bankier.pl
Oprac.: Angelika Kozłowska
KOMENTARZE