Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku na COVID-19
W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku na COVID-19

W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby – informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.

 

 

 

– To lek opracowany pierwotnie jako leczenie grypy pandemicznej, który ma skrócić czas trwania choroby i rozprzestrzeniania się wirusa u pacjentów z COVID-19, jak pokazują liczne wstępne badania opublikowane w Chinach – wyjaśnił cytowany przez dziennik "Maariw" prof. Ran Nir Paz z jerozolimskiego kompleksu medycznego Chadasa. Nir Paz był jednym z lekarzy, którzy polecieli do Japonii leczyć Izraelczyków na wycieczkowcu Diamond Princess. – Lek ten jest obecnie zalecany w Japonii w leczeniu pierwszego rzutu, a celem izraelskich badań jest ustalenie, czy jest rzeczywiście skuteczny w tych sytuacjach – dodał.

Dr Esti Sajg z Ichilowa, największego szpitala w Tel Awiwie, przyznała – W ramach szerokiej gamy leków, którymi próbujemy leczyć pacjentów z koronawirusem, niektórymi doświadczalnie, wyróżnia się lek Avigan, który jest obiecujący pod względem potencjalnego leczenia pierwszych stadiów choroby i zapobiegania jej pogorszeniu.

Izraelskie ministerstwo zdrowia zatwierdziło badania na 80 pacjentach, trwające od kilku dni do kilku tygodni. Odbędą się one w czterech szpitalach w kraju i we współpracy z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie. – Gratuluję personelowi ambasady Izraela w Japonii za sukces w dostarczeniu do Izraela pierwszej dostawy leku Avigan, który okazał się skuteczną odpowiedzią w leczeniu pierwszych etapów COVID-19. Dzięki ich działaniom i szczególnym stosunkom z Fujifilm (producentem leku –PAP) Izrael jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który otrzymał przełomowy lek – skomentował na Twitterze szef dyplomacji Israel Kac.

Fawipirawir został w 2014 roku dopuszczony w Japonii do leczenia grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne – podaje EFE. W marcu został zatwierdzony do badań klinicznych w Chinach oraz we Włoszech jako potencjalny lek na COVID-19. We Włoszech stosowany jest eksperymentalnie w dwóch najbardziej dotkniętych pandemią regionach – Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

W Izraelu w wyniki epidemii zmarło 60 osób i odnotowano 9006 zakażeń koronawirusem. Według danych telewizji Keszet 12, 683 osób zostało uznanych za wyleczone.

(PAP)

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/jerozolima-kwarantanna-pandemia-4958763/

KOMENTARZE
Newsletter