Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
VI Krajowy Zjazd Aptekarzy zakończony. Kolejne zmiany w sprawie recept.
22.01.2012

 

Zakończył się, VI Krajowy Zjazd Aptekarzy. W ostatnim dniu delegaci przyjęli uchwały, które jak stwierdził rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Eugeniusz Jarosik - wskażą kierunek pracy w rozpoczętej właśnie kadencji.

Trzydniowy zjazd miał charakter wyborczy. Delegaci wybrali ciała statutowe na nową, szóstą kadencję, w tym Naczelną Radę Aptekarską oraz jej prezesa. Został nim dotychczasowy prezes Rady Grzegorz Kucharewicz. Delegaci przyjęli także nowy kodeks etyczny aptekarza RP.

Zmieniła się również drastycznie forma protestu aptekarzy. Mając na względzie dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13 a 14, jak robili od minionego poniedziałku w ramach protestu. Nadal będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept. Co jak wiadomo leży w ich obowiązku.

Samorząd domaga się zniesienia kar dla aptekarzy, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty. Zapis taki znajduje się w obowiązującej od 1 stycznia ustawie refundacyjnej. Posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy.

Aptekarze uzyskali możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich. W przypadku gdy zażalenie nie zostanie uwzględnione, farmaceuta będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ.

 

NRA sprzeciwia się przepisom dotyczącym karania aptekarzy, twierdzi, iż traktowanie farmaceutów i lekarzy jest nierówne. W czwartek nowelę bez poprawek przyjął Senat, w poniedziałek ma ją podpisać prezydent.

W sobotę samorząd aptekarski podjął decyzję o złagodzeniu kolejnego protestu. Kucharewicz powiedział, że na decyzji tej zaważyła troska o pacjentów, ale także wyciągnięta do ich środowiska dłoń i zainteresowanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Obecnie jedno z rozporządzeń, nad którym pracować będzie rząd z aptekarzami, ma dotyczyć zasad kontrolowania przez NFZ prawidłowej realizacji recept. Zapisy ustawy refundacyjnej przewidują kary dla aptekarzy za wydawanie pacjentom leków na podstawie błędnie wypisanej recepty.

 

Źródło:

PAP

 

Opracowała Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter