Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Unijne badanie o tematyce sercowo-naczyniowej wśród najważniejszych osiągnięć badawczych w tej dziedzinie w 2007 r.
08.01.2008
Amerykańskie stowarzyszenie kardiologiczne American Heart Association (AHA) umieściło pracę finansowaną z budżetu UE na drugim miejscu najbardziej wpływowych badań sercowo-naczyniowych w 2007 r.


Praca ta, zatytułowana "Genomewide association analysis of coronary artery disease" ("Analiza asocjacyjna czynników genetycznych choroby wieńcowej"), została opublikowana w czasopiśmie "New England Journal of Medicine" z 2 sierpnia 2007 r. Jej autorzy uczestniczący w europejskim projekcie Cardiogenics "zidentyfikowali kilka czynników genetycznych, które razem i osobno w zasadniczy sposób wpływają na ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej", stwierdzają przedstawiciele AHA w swej decyzji.

- Ta niezwykła praca badawcza budzi nadzieję na pomyślny wynik poszukiwań nowych mechanizmów wywołujących zawały serca i nowych leków, które by im zapobiegały - powiedziała dr Jeanette Erdman z niemieckiego Uniwersytetu w Lubece, organizacji odpowiedzialnej za projekt Cardiogenics.

Uczestniczący w projekcie naukowcy wykorzystali mikromacierz SNP (polimorfizmu jednonukleotydowego) do zbadania dwóch populacji kontrolnych w Anglii i Niemczech. Wskazują oni, że technika ta, umożliwiająca jednoczesną analizę 500 000 wariantów genów (tak zwanych polimorfizmów jednonukleotydowych), jest dostępna zaledwie od kilku miesięcy, ale już zrewolucjonizowała badania nad dziedzicznymi przyczynami chorób.

Co roku w Europie atakom serca ulega 750 000 osób, a choroba wieńcowa jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. W jej rozwoju mają swój udział nie tylko takie czynniki, jak wiek, wysokie ciśnienie krwi, palenie czy otyłość, lecz także w znacznym stopniu uwarunkowania genetyczne.

W projekcie Cardiogenics uczestniczy 17 partnerów reprezentujących uniwersytety, instytucje badawcze i przemysł. Dysponują oni niemal 10 milionami euro pochodzącymi z UE, które są uzupełnieniem wsparcia finansowego i logistycznego udzielanego w ramach dużych inicjatyw krajowych, na przykład brytyjskiego Wellcome Trust i niemieckiego krajowego centrum badań genetycznych NGFN, a także kilku projektów o zasięgu ogólnoeuropejskim. Najważniejszym celem projektu jest identyfikacja genetycznych uwarunkowań choroby wieńcowej i zawału mięśnia sercowego za pomocą genomiki.

Więcej informacji na stronach internetowych:

Projekt Cardiogenics:
http://www.cardiogenics.eu/

Uniwersytet w Lubece:
http://www.uni-luebeck.de/

American Heart Association:
http://www.americanheart.org/


Źródło: CORDIS

KOMENTARZE
Newsletter