Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
UE/ 1 mln euro na szybki test określający konieczność stosowania antybiotyków
UE/ 1 mln euro na szybki test określający konieczność stosowania antybiotyków
1 mln euro zdobyć może laureat nagrody „Rozważniejsze stosowanie antybiotyków” ogłoszonej w ramach unijnego programu Horyzont 2020. To środki na zademonstrowanie testu, dzięki któremu lekarze będą mogli przepisywać antybiotyki tylko wówczas, gdy będą potrzebne.

 

Komisja Europejska przeznaczyła 1 mln euro na zademonstrowanie szybkiego testu. W momencie składania wniosku test powinien być już gotowy do opracowania. Celem nagrody jest zmniejszenie nadmiernego stosowania antybiotyków u pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz powstrzymania rosnącego oporu mikroorganizmów na antybiotyki.

 

Test musi być tani, szybki, łatwy w obsłudze, a dla pacjentów nieinwazyjny lub mało inwazyjny. W zasadach konkursu określono cele, które muszą zostać spełnione przez wnioskodawców, ale nie zalecono metodologii i nie określono szczegółów technicznych testu. Badacze mają więc dużą dowolność w opracowaniu obiecujących i skutecznych rozwiązań. Pomysły mogą zgłaszać indywidualni naukowcy lub konsorcja.

 

Na stronie konkursu poinformowano, że oporność na antybiotyki przyczynia się co roku do śmierci 25 tys. osób. To również w samej Europie wydatki rzędu 1,5 mld euro rocznie i straty efektywności na rynku pracy.

 

W chorobach takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli, infekcje zatok, ucha środkowego i gardła ciągle stosowane są antybiotyki, choć choroby te powodowane są najczęściej przez wirusy, a nie przez bakterie. A wówczas w leczeniu antybiotyki nie są ani przydatne, ani konieczne.

 

Projekty można zgłaszać do 17 sierpnia 2016 r. Szczegóły na stronie internetowej.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
Newsletter