Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Udział Adamedu w VI Multidyscyplinarnej Konferencji Nauki o Leku
21.05.2008
Adamed - wiodąca polska firma farmaceutyczna weźmie udział w VI Multidyscyplinarnej Konferencji Nauki o Leku, organizowanej przez Instytut Farmaceutyczny.
Podczas spotkania Adamed zaprezentuje dotychczasowe osiągnięcia w ramach prowadzonych przez siebie innowacyjnych platform badawczych. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 28 maja br. w Przemyślu.

Warszawa, 21 maja 2008 r. W dniach 26 – 28 maja br. w Hotelu Gromada w Przemyślu naukowcy z działu Badawczo – Rozwojowego firmy Adamed przedstawią postępy prac nad poszukiwaniem innowacyjnych leków w ramach prowadzonych przez firmę platform badawczych: onkologicznej, metabolicznej i neuropsychiatrycznej.

Inwestowanie w badania i rozwój jest integralną częścią misji firmy, która zakłada tworzenie leków o najwyższej światowej jakości i udostępnianie bezpiecznych terapii każdemu pacjentowi. Obecnie w laboratoriach Adamedu prowadzony jest projekt poszukiwania innowacyjnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II oraz projekt poszukiwania leku będącego polską odpowiedzią na choroby ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzone są również prace o charakterze badań wyprzedzających, mających potwierdzić stawianą przez naukowców firmy hipotezę badawczą, dotyczącą opracowania skutecznej terapii przeciwnowotworowej, selektywnie oddziałującej na tkankę chorą.

„Multidyscyplinarny charakter konferencji stwarza płaszczyznę wymiany doświadczeń w zakresie badań oraz prezentacji nowych rozwiązań w dziedzinie nauki o leku. W rozwijającym się sektorze R&D ważna jest współpraca pomiędzy przemysłem farmaceutycznym, a ośrodkami naukowymi. VI Multidyscyplinarna Konferencja Nauki o Leku jest okazją do nawiązania relacji, które mogą w przyszłości doprowadzić do powstania innowacyjnych projektów badawczych” - powiedział Krzysztof Kurowski, Kierownik Laboratorium Biologicznego z Adamedu.

Podczas konferencji Adamed zaprezentuje m.in. platformę neuropsychiatryczną, a w ramach niej projekt pn. „Opracowanie innowacyjnego leku stosowanego w terapii schorzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku”. Projekt ten jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, obejmującym skoordynowane interdyscyplinarne działania zmierzające do opracowania nowej substancji psychotropowej, od sfery wytyczania celów biologicznych, projektowania i syntezy bibliotek związków chemicznych, aż po zaawansowane testy przedkliniczne i badania kliniczne, potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania potencjalnego leku. Projekt realizowany jest obecnie wspólnie z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce: Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Waga tego przedsięwzięcia została również doceniona przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w ramach programu Inicjatywa Technologiczna I przyznał projektowi dofinansowanie z budżetu państwa na naukę w wysokości 16,4 mln PLN.


Multidyscyplinarna Konferencja Nauki o Leku (MKNOL) jest wydarzeniem naukowym, stanowiącym integracyjne forum prezentacji wyników badań, wymiany poglądów i wielopłaszczyznowych dyskusji pomiędzy specjalistami związanymi z szeroko pojętą nauką o leku. Wezmą w niej udział wybitne postacie polskiej medycyny oraz liderzy przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Konferencja jest organizowana co dwa lata przez Instytut Farmaceutyczny. Podczas uroczystości otwarcia konferencji zostanie wręczona nagroda i medal im. Stanisława Binieckiego, przyznawana za wybitne wyniki naukowe w dziedzinie chemii leków.


Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory.

Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.



Więcej informacji udziela:
Małgorzata Czerepak

On Board Public Relations Sp z o.o.
Ecco International Communications Network
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland

KOMENTARZE
Newsletter