Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tajemnicze spotkanie na szczycie w rocznicę Powstania Warszawskiego
Tajemnicze spotkanie na szczycie w rocznicę Powstania Warszawskiego

Gospodarskie wizyty premiera Morawieckiego u swoich ministrów nie są częstym wydarzeniem. Jeszcze rzadziej przywileju tego zaznaje pojedynczy minister. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier odwiedził ministra zdrowia. Panowie na pewno mieli o czym rozmawiać.

Choć oficjalnym powodem wizyty było powołanie senatora Waldemara Kraski – Pełnomocnika Rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego – na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, faktyczne powody tego spotkania wydają się odmienne. Na twitterze informacja o nominacji pojawiła się o godz. 11:06. Godzinę później na stronie internetowej ministerstwa można było zapoznać się z oficjalnym komunikatem. I to właściwie mogło zakończyć temat. Jednak o 12:20 na profilu ministerstwa na twitterze zawisło zdjęcie, które gdyby nie rocznica Powstania, zasługiwałoby na miano zdjęcia dnia (fotografia powyżej).

Fotografia ma cechy spontaniczności. Sądząc po jakości materiału jest wykonana przypadkowym sprzętem. Nie znajdziemy jej ani na stronach ministerstwa, ani profilu KPRM na portalu Flickr, gdzie są zamieszczane oficjalne zdjęcia ze spotkań premiera rządu. Na opublikowanym zdjęciu premier Morawiecki i minister Szumowski stoją przed wejściem do gmachu Ministerstwa Zdrowia. Lakoniczny podpis mówi: „Premier @MorawieckiM spotkał się dziś z ministrem zdrowia prof. @SzumowskiLukasz”. Nic o czym panowie rozmawiali, a informacja o powołaniu pojawiła się dopiero w kolejnym lakonicznym tweecie. I prawidłowo. Bo kluczowym komunikatem jest to, że się spotkali.

To nie jest dobry czas dla ministra Szumowskiego. Rezygnacja prezesa Jacyny, ministra Króla, zadłużenie szpitali, słuszne, ale bez zapewnienia stosownej rezerwy w budżecie NFZ podwyżki w sektorze, problemy psychiatrii, ratownictwa medycznego, chorób rzadkich, wlokący się refundacyjny tryb rozwojowy, dostępność leków w aptekach… Długa lista, a wiele spraw można jeszcze do niej dopisać. Wszystko to tuż przed wyborami w resorcie kierowanym przez płocką jedynkę na listach Prawa i Sprawiedliwości. To bez dwóch zdań wymagało rozmowy.

Owszem, mamy niekwestionowany postęp w cyfryzacji, imponującą skalą ustawę o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia, w tym szczególnie istotne dla pacjentów poszerzenie kompetencji lekarzy AOS i szpitali do wystawiania recept 75+, spektakularne ograniczenie kolejki w chirurgii zaćmy, towarzyszący temu sukces w konwersji pobytów trzydniowych na jednodniowe, monitoring jakości klinicznej w okulistyce na skalę, jakiej jeszcze w Polsce nie obserwowaliśmy, zwiększoną dostępność diagnostyki obrazowej, rozwój rozwiązań pilotowych. Czy to jednak wystarcza, by zrównoważyć negatywny odbiór w pozostałych obszarach?

Mam nadzieję, że minister Szumowski dobrze wykorzystał czas spędzony z premierem Morawieckim. Pragnę wierzyć, że odwrócił narrację, z którą premier do niego przybył. Gdy strony po spotkaniu milczą, gdy nie wiadomo o co chodzi, można być pewnym jednego – chodzi o pieniądze.

Tydzień przed swoją rezygnacją wyzwania finansowe funduszu i systemu opisywał w gmachu Sejmu prezes Jacyna. Nawet jeśli przyjąć, że w ferworze wypowiedzi we fragmencie dotyczącym lekarzy POZ posunął się w ocenach za daleko, to mam szacunek do jego słów, gdyż szeroki kontekst finansów ochrony zdrowia, jaki opisał, był prawdziwy. Dziś tych słów zabrakło. Zobaczyliśmy tylko fotografię.

Powiem więc za pana profesora Szumowskiego. – Panie Premierze, jestem zaszczycony Pana wizytą. Oczekuję jednak od Pana wsparcia. Zadanie, jakie mi Pan powierzył, progresywnej naprawy systemu przy nadrzędnym utrzymaniu spokoju społecznego w wymagającym okresie przedwyborczym, będzie trudne do wykonania, jeśli resort nie otrzyma dodatkowych środków na rozwiązanie najbardziej newralgicznych problemów. Potrzebujemy Panie Premierze armat, a nie spotkań.

 

Robert Mołdach, IZiD

Źródła

https://www.izid.pl/aktualnosci/potrzebujemy-armat-nie-spotkan

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2021>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter