Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tabletki na alkoholizm?
09.11.2012

Leczenie alkoholizmu do długa i żmudna droga, która nieczęsto kończy się pełnym sukcesem. Często oprócz pomocy psychologa i wsparcia rodziny, konieczna jest terapia farmakologiczna. Najnowsze doniesienia o najczęściej stosowanych lekach - akamprozacie i naltreksonie potwierdzają, że mogą w różny sposób oddziaływać na układ nerwowy.

Na czym polegały badania kliniczne?

Kalifornijskie badania kliniczne objęły 64 doświadczenia, w których oceniano skuteczność akamprozatu i naltreksonu. Testom zostało poddane blisko 11 tysięcy pacjentów zmagających się z problemem alkoholizmu. Uczestników podzielono losowo na 2 grupy: pierwszej podawano jeden z leków, drugiej - placebo. Bardziej zadowalające wyniki uzyskano u ludzi, którzy na parę dni przed badaniami nie spożywali alkoholu lub poddali się detoksykacji.

Wyniki badań klinicznych

Wyniki badań opublikowano w magazynie "Addiction". Okazało się, że akamprozat jest bardziej skuteczny u osób niepijących w danym przedziale czasowym i zdeterminowanych do pozostania abstynentami na dłużej. Jego działanie polega na zmniejszeniu aktywności mózgu, dzięki temu osoba uzależniona nie czuje się nieswojo podczas terapii. Jeśli mimo wszystko pacjent wróci do nałogowego picia, to akamprozat nie osłabi chęci do dlaszego zaglądania do kieliszka.

Natomiast naltrekson jest efektywniejszy w nagłym przerwaniu alkoholizmu. Poza tym pomaga stłamsić w alkoholiku chęć sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Działanie naltreksonu polega na blokowaniu powstawania pozytywnych odczuć w systemie nagrody w mózgu. Dzięki temu pacjent zażywając alkohol w trakcie przyjmowania leku nie czerpie z tego faktu przyjemności, a to  wpływa na decyzję o rezygnacji z picia.

Akamprozat i naltrekson - krótkie podsumowanie

Terapia akamprozatem lub naltreksonem - dla kogo?

1.      przede wszystkim dla tych, którzy dojrzeli do decyzji i są gotowi na ostateczne odstawienie alkoholu

2.      dla osób starających się uniknąć terapii szpitalnych

Zalety akamprozatu i naltreksonu:

  • nie uzależniają
  • pacjent nie czuje się źle po zmieszaniu ich z alkoholem

Wady akamprozatu i naltreksonu:

  • sama terapia farmakologiczna nie wystarcza; należy dodatkowo szukać wsparcia psychologicznego

 

 

Źródło:senior.pl, farmacja.net

 

Małgorzata Woźniak

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter