Zmiany te mają zapewnić wszystkim potrzebującym pacjentom dostęp do leków, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka zakażenia personelu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ farmaceuci w pracy mają kontakt z osobami z grupy podwyższonego ryzyka: starszymi lub przewlekle chorymi. Apteki są miejscem szczególnie niebezpiecznym pod względem szerzenia się zakażeń nowym koronawirusem, ponieważ przebywają w nich zarówno osoby z objawami grypopodobnymi, jak i osoby z obniżoną odpornością.
NIA informuje, na oficjalniej stronie internetowej: Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom wszystkich produktów w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej. W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami celem uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19.
NIA opublikowała również specjalną broszurę informacyjną, która zawiera instrukcje jak zmniejszyć ryzyko zakażeń COVID-19 na terenie aptek. Zalecane jest wyznaczenie strefy buforowej dla pacjentów, korzystanie z płatności bezgotówkowej oraz udostępnienie dozowników z płynem dezynfekującym. Sugerowano także zamontowanie szyb przy stanowiskach pracy farmaceuty z pacjentem. NIA przypomina jednocześnie, że noszenie masek ochronnych jest zalecane jedynie osobom z objawami chorobowymi.
Sprawa szyby
Wielu właścicieli aptek w obecnej sytuacji podjęło decyzję o zamontowaniu szyb oddzielających personel od pacjentów. Warto zauważyć, że tego typu rozwiązania, stanowiące zabezpieczenie przed rozpowszechnianiem się infekcji, w ciągu ostatnich lat były likwidowane. Myślano o nich jako o reliktach minionych czasów, stawiając na kojarzący się z nowoczesnością, bezpośredni kontakt z pacjentem. Dziś możemy docenić wartość tradycyjnych rozwiązań, wspierających bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i chorych kupujących leki.
W ostatnich dniach w niektórych aptekach zamontowano prowizoryczną barierę, której zadaniem jest oddzielenie pacjentów od farmaceutów. Wykonana jest ona zazwyczaj z folii malarskiej zwisającej z sufitu do blatu. Dzięki temu rozwiązaniu kontakt personelu z chorymi odbywa się jedynie przez malutkie okienko służące do wydawania leków.
KOMENTARZE