Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczny przewód pokarmowy w rękach naukowców z Olimp Labs
Sztuczny przewód pokarmowy w rękach naukowców z Olimp Labs
Jedyny taki w Polsce i jeden z 9 na świecie sztuczny przewód pokarmowy znajduje się w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Olimp Labs. Dzięki niemu możemy przeprowadzać wyjątkowe badania i eksperymenty.

 

 

 

Układ zakupiony został w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich: „Rozwój Ośrodka Badawczo Rozwojowego Olimp Laboratories w obszarze poprawy bezpieczeństwa i efektywności działania suplementów diety.

- Sztuczny przewód pokarmowy pozwala na niezwykle precyzyjne określenie jak różne produkty żywnościowe, suplementy diety i leki wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie i co nie mniej ważne na skład mikrobioty w jelitach - mówi dr inż. Piotr Kaczka, dyrektor ds. naukowych i produktów leczniczych z Olimp Labs.

Mikrobiota, czyli flora bakteryjna, to zespół mikroorganizmów, głównie bakterii, które tworzą w układzie pokarmowym złożony ekosystem.

Sztuczny przewód pokarmowy to odwzorowanie naturalnego przewodu, znajdującego się w organizmie ludzkim. Pozwala jednak wyeliminować różne zachowania, które mogą wpływać na wyniki badań, gdyby przeprowadzać je bezpośrednio na organizmie ludzkim. Wyniki badań ze sztucznego przewodu pokarmowego wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. - Każdy reaktor odpowiada poszczególnym odcinkom układu pokarmowego - tłumaczy dr inż. Andrzej Łyskowski, specjalista ds. badań i innowacji w Olimp Labs. - Mamy tu żołądek, jelito cienkie i dalej trzy wypełnione słoje to pierwszy, drugi i trzeci odcinek jelita grubego. Treść pokarmowa do żołądka przepompowywana jest trzy razy dziennie. To specjalna mieszanka, która ma płynną postać. Troszkę inny skład jest dla układu pokarmowego dziecka, inny dla dorosłego, a jeszcze inny, kiedy badane są stany chorobowe związane z układem pokarmowym. Cały proces kontrolowany jest przez system komputerowy.

Eksperymenty trwają minimum 6 tygodni. Dwa tygodnie potrzebne są na zasiedlenie układu pokarmowego, dwa tygodnie na zrównoważenie, potem dwa na karmienie, żeby zobaczyć efekt działania danego preparatu.

Eksperymenty te pozwalają na prowadzenie tak zaawansowanych eksperymentów, jak wpływ mikrobioty na powstanie i przebieg chorób neurodegeneracyjnych, np. Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki tych badań mogą okazać się przełomowe w opracowaniu w przyszłości innowacyjnych sposobów wspierania terapii tych schorzeń.

 

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2019>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter