Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczoteczka soniczna dla dzieci – obalamy krążące o niej mity
Szczoteczka soniczna dla dzieci – obalamy krążące o niej mity

W ciągu ostatnich lat popularność szczoteczek sonicznych znacznie wzrosła, ale też pojawiło się na ich temat wiele sprzecznych informacji. Dotyczy to zwłaszcza kwestii używania tego rodzaju urządzeń przez dzieci w różnym wieku. Co więc należy przyjąć jako niezaprzeczalną prawdę, a co potraktować jako próby wprowadzenia nas w błąd? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące szczoteczek sonicznych.

 

 

Nazwa szczoteczki sonicznej pochodzi od angielskiego słowa „sonic”, oznaczającego „dźwiękowy”. Działanie tego urządzenia polega właśnie na technologii fal dźwiękowych, które wprowadzają główkę szczoteczki w określony ruch. Fale te wytwarza miniaturowy generator. Dzięki wysokim częstotliwościom wykazują one działanie bakteriobójcze. Fale dźwiękowe wprawiają w ruch cząsteczki śliny i pasty (zjawisko kawitacji), tworząc z nich tzw. mikrobąbelki, które bardzo skutecznie usuwają osad nazębny oraz potrafią dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Kawitacja pozwala również na dokładniejsze rozprowadzenie po zębach składników aktywnych pasty podczas ich szczotkowania. Szczoteczka soniczna jest w pełni bezpieczna nawet dla bardzo wrażliwych dziąseł. Wykonując ruchy wymiatająco-pulsacyjne, chroni je przed mechanicznymi urazami, a jednocześnie efektywnie eliminuje przebarwienia i pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni szkliwa zębów.

Szczoteczka soniczna – fakty

Historia szczoteczek sonicznych sięga już lat 90. XX w. To właśnie wtedy rozpoczęła się produkcja tej unowocześnionej wersji szczoteczek elektrycznych na światową skalę. Wraz z upływem czasu zyskiwała ona coraz większe uznanie wśród jej użytkowników i to bez względu na kategorię wiekową. Technologia soniczna była przedmiotem wielu badań i przez lata została udoskonalona w taki sposób, by jak najlepiej radziła sobie z usuwaniem płytki nazębnej, osadów oraz przebarwień na powierzchni szkliwa.

W dzisiejszych czasach producenci szczoteczek sonicznych oferują modele generujące od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy drgań w ciągu jednej minuty. Takie szczoteczki posiadają kilka trybów pracy, przydatne czasomierze, wskaźniki zużycia baterii czy wymienne końcówki spełniające określone funkcje. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać dla siebie model idealny, który dostosuje się do indywidualnych preferencji i wymagań naszej jamy ustnej. Szczoteczki soniczne to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób dorosłych. Świetnie zadbają również o pierwsze zęby mleczne u małych dzieci. Wygodna rękojeść, dostosowana do wieku dziecka ilość drgań oraz odpowiednio miękkie włosie stanowią gwarancję jakości i bezpieczeństwa stosowania. Szczoteczki te można z powodzeniem wykorzystać do delikatnego masażu dziąseł, co ma ogromne znacznie przy pojawiającym się ząbkowaniu u najmłodszych maluszków.

Szczoteczka soniczna – mity

Oto kilka z najczęściej pojawiających się mitów dotyczących szczoteczki sonicznej, na jakie można natrafić na różnego typu stronach czy forach internetowych:

* Szczoteczka soniczna to takie samo urządzenie, co szczoteczka ultradźwiękowa. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe. Różnica polega przede wszystkim na częstotliwości wytwarzanych fal. W przypadku wersji sonicznych wynosi ona od 250 do 700 Hz, a ultradźwiękowych – nawet 1600000 Hz. Warto też dodać, że drgania wywoływane przez fale są widoczne gołym okiem, natomiast ultradźwięków nie można ani poczuć, ani zobaczyć.

* Szczoteczki soniczne niszczą wypełnienia w jamie ustnej. To bzdura! Tego typu urządzenia nie wpływają w żaden sposób na jakość oraz trwałość określonego wypełnienia i nie mają związku z jego ewentualnym uszkodzeniem. Tyczy to się zarówno plomb u dzieci, jak i np. koronek u dorosłych czy protez u ludzi starszych. Szczoteczki soniczne to bezpieczna metoda kompleksowego dbania o prawidłową higienę jamy ustnej u osób w każdym wieku i z najróżniejszymi problemami zarówno zębów, jak i dziąseł. Szczoteczka soniczna dla dzieci jest w pełni bezpieczna, a prędkość pracy i wielkość główki może być dopasowana do wieku dziecka.

* Szczoteczki soniczne nie mogą być używane przez dzieci i osoby dorosłe, które noszą na stałe aparat ortodontyczny. Informacja ta jest kompletnie oderwana od rzeczywistości. Bardzo duża liczba stomatologów wręcz zaleca swoim pacjentom mycie zębów tą metodą, ponieważ noszenie aparatu wiąże się z odkładaniem większej ilości płytki nazębnej, jak również zaleganiem resztek pokarmów pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Powoduje to namnażanie się patogennych bakterii, co może z kolei doprowadzić do wielu groźnych chorób jamy ustnej. Szczoteczki soniczne dzięki wytwarzanym malutkim pęcherzykom powietrza są w stanie dokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Dodatkową ich zaletą są ruchy wymiatające, które łagodnie masują dziąsła i nie powodują ich nadwrażliwości.

* Do szczoteczek sonicznych należy używać specjalistycznej pasty do zębów. To błędne założenie. Wybór pasty nie ma najmniejszego znaczenia i żadnego wpływu na efektywność pracy urządzenia, dlatego można używać każdego jej rodzaju. Zamiana poprzedniej wersji szczoteczki na soniczną nie wiąże się z żadnymi zmianami odnośnie do innych produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, których używało się do tej pory (past, płynów, nici dentystycznych, żeli).

Źródła

Fot. Smilesonic

KOMENTARZE
Newsletter