Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szał na szałwię!
Pewne leki czy suplementy co jakiś czas cieszą się większą popularnością niż inne. Taki swoisty „boom” poszukiwań pośród aptecznych półek jest powodowany reklamą w telewizji, serią artykułów w Internecie i charakteryzuje się tym, że tak jak szybko się zaczął, tak szybko zwykle mija. Obecnie w aptekach swój renesans przeżywa znana wszystkim... szałwia.

 

Istnieje wiele substancji, na które w aptekach panowała moda, ale co do ich działania opinie są podzielone. Należą do nich np. fitostatyny, amygdalina, zielony jęczmień czy zioła ajurwedyjskie... W okresie letnim są preparaty, które sprzedają się znacznie częściej np. na chorobę lokomocyjną, alergię, poparzenia słoneczne oraz pocenie.

Właśnie w kontekście pocenia pacjenci coraz częściej sięgają po tabletki, w których skład wchodzi szałwia lekarska albo gdzie jest ona jedynym składnikiem. Nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczającego "zdrowie" i jest ona zaliczana do surowców farmaceutycznych o potwierdzonym działaniu leczniczym.

Już w starożytności wykorzystywano ziele szałwi na problemy ze wzrokiem, ukąszenia węży, przeziębienie, gorączkę, choroby wątroby a nawet padaczkę. Za jej działanie terapeutyczne odpowiadają olejki eteryczne – tujon, cyneol, pinen, kamfora oraz garbniki i flawonoidy.

Ze względu na grzybo- i bakteriobójcze działanie olejku eterycznego szałwii oraz jej właściwości przeciwzapalne, roślina ta określana jest często mianem naturalnego antybiotyku. Wykorzystuję się ją  jako składnik sprayów, płukanek i tabletek do ssania na zainfekowane gardło oraz w żelach stomatologicznych na choroby dziąseł i zapobiegające nadkażeniom.

Ponadto płukanie ust naparem z szałwi pomaga zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust. Z kolei płukanie włosów naparem przyczynia się do zwalczania łupieżu i łojotoku skóry głowy.

Szałwia lekarska posiada właściwości poprawiające oraz pobudzające pracę układu trawiennego. Zawarte w zielu olejki eteryczne posiadają działanie relaksujące na mięśnie gładkie, co łagodzi kolki, wzdęcia i wiatry.  Olejki  razem z substancjami gorzkimi (goryczki) pobudzają apetyt oraz ulepszają proces trawienia. Pomaga również w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Szałwię lekarską podaje się również przy nadmiernym poceniu nocnym, szczególnie u osób cierpiących na nerwicę i gruźlicę. Znajduje zastosowanie także w czasie menopauzalnym ze względu na zredukowanie ilości uderzeń gorąca i silnych, nagłych potów. Te właściwości decydują o tym, że wiele osób sięga po szałwię właśnie teraz, w okresie letnim aby zredukować pocenie się spowodowane wysoką temperaturą powietrza.

Tujon, który wchodzi w skład olejku eterycznego, posiada silne właściwości antyseptyczne, ale i łagodniejsze estrogenne, stąd napary z szałwi stosuje się w celu zmniejszenia produkcji mleka u matek karmiących. Należy go jednak stosować z umiarem, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że związek ten w dużych dawkach jest toksyczny – zwłaszcza neurotoksyczny (uwaga epileptycy). Leczniczych dawek zioła powinny również unikać kobiety w ciąży – podejrzewa się, że szałwia może wywołać poronienie.

 

Źródła

http://www.nutrition-and-you.com/sage-herb.html

http://www.herbwisdom.com/herb-sage.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003706/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_lekarska

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter