Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Święto polskiej urologii – Polskie Towarzystwo Urologiczne kończy 70 lat!
Siedem dekad działalności, tysiące wykształconych specjalistów, nieustanny rozwój nowych metod diagnostyki i terapii – PTU jest dzisiaj jednym z najbardziej prestiżowych towarzystw urologicznych na świecie. O swojej historii i planach związanych z dalszą działalnością urolodzy porozmawiają podczas 49. Kongresu Naukowego PTU, który odbędzie się w dniach 12-15 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

 

Już po raz czwarty katowickie MCK gościć będzie ponad 1000 uczestników z Polski i całego świata, wszystko w ramach 49. Kongresu PTU – najważniejszego w kraju wydarzenia naukowego poświęconego urologii. Jak podkreśla prezes PTU, prof. Piotr Chłosta – Program naukowy Jubileuszu naszego Stowarzyszenia oferuje udział nie tylko najznakomitszych gości, reprezentujących zarządy najpoważniejszych organizacji urologicznych w Europie i na świecie, takich jak: Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowe Towarzystwo Urologiczne (SIU), Grupa ds. Chorób Układu Moczowo-Płciowego Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Nowotworów, GU – EORTC oraz Mirrors of Medicine, ale obiecuje również dostarczenie bieżących zaleceń w dziedzinie urologii oraz najnowszych sposobów na rozwiązanie dylematów klinicznych w naszej dyscyplinie.

Międzynarodowy charakter kongresu sprzyja wymianie doświadczeń pomiędzy światowymi ośrodkami urologicznymi. Specjaliści chętnie dzielą się wiedzą podczas licznych debat, sesji i wykładów. Zaproszenie PTU przyjęli wybitni przedstawiciele nauki m.in.: prof. Christopher Chapple (USA), prof. Manfred Wirth (Niemcy), prof. Manoj Monga (USA), prof. Aleksandre Motrrie (Belgia), prof. Jean de la Rosette (Holandia), prof. Bertrand Tombal (Belgia), prof. Jens Sønksen (Dania), prof. Marek Babjuk (Czechy), prof. Francisco Cruz (USA) czy prof. Robert Schwartz (Szwecja).

 

Live surgery – z ośrodka w Belgii do sali plenarnej w Katowicach

Jednym z kluczowych elementów programu będzie sesja Live surgery (operacja na żywo), która rozpocznie drugi dzień Kongresu (czwartek, 13 czerwca, godz. 8.45). Operację prostatektomii radykalnej z użyciem robota da Vinci wykona prof. Alexandre Mottire – pionier i jeden z najbardziej uznanych ekspertów w zakresie chirurgii robotycznej, który przewodniczy Sekcji Urologii Robotycznej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (ERUS). Operacja ze szpitala O.L.V w Aalst w Belgii transmitowana będzie wprost do sali plenarnej w katowickim MCK. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, uczestnicy kongresu będą mogli nie tylko śledzić na ekranie prace belgijskiego specjalisty, ale także w czasie rzeczywistym zadawać pytania dotyczące wykonywanych czynności.

 

Przegląd zagadnień

Poza debatami, sesjami programowymi i panelami eksperckimi swoje miejsce w programie znalazły także sesje plakatowe i wideo. W tym roku w ramach dziewięciu sesji zaprezentowanych zostanie blisko 100 prac naukowych z różnych ośrodków urologicznych z Polski i zagranicy, co zapewni uczestnikom kongresu dostęp do najważniejszych zagadnień z różnych obszarów specjalizacji. Prace mają charakter konkursowy, najlepsze z nich uzyskają nagrody i wyróżnienia.

 

Pacjenci na pierwszym miejscu

Wśród 10 najczęściej występujących u polskich mężczyzn nowotworów złośliwych, aż 3 to nowotwory o podłożu urologicznym – najliczniej reprezentowany wśród nich jest rak gruczołu krokowego, kolejne dwa to rak pęcherza moczowego i nerki. Szansą zwiększającą wyleczalność chorób jest oczywiście profilaktyka. Wczesna diagnostyka zmian nowotworowych pozwala lekarzom na wykorzystanie mniej inwazyjnych metod leczenia, dlatego w urologii otwarty dialog między pacjentami a lekarzami jest szczególnie istotny.

Ze względu na specyfikę chorób urologicznych pacjenci często wstydzą się zadawać pytania, jak podkreśla prof. Piotr Chłosta „w urologii i medycynie pojęcie wstydu nie ma racji bytu”. Stąd decyzja, by otwierającym punktem programu (środa, 12 czerwca godz. 12.30) stała się sesja dedykowana właśnie pacjentom i ich rodzinom. Ponad 150 osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator weźmie udział w specjalnym spotkaniu poświęconym problemom urologicznym i onkologicznym układu moczowego. Sesję współprowadzić będzie prezes stowarzyszenia Tadeusz Włodarczyk.

Patronat honorowy nad 49. Kongresem Polskiego Towarzystwa Urologicznego objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj. 

KOMENTARZE
Newsletter